Niger: spotkanie katolickiej młodzieży akademickiej

W stolicy Nigru odbywa się IV seminarium katolickiej młodzieży akademickiej. W czasie spotkania w Niamey omawiane są problemy dotyczące dialogu międzyreligijnego, fundamentalizmu i odpowiedzi, które na te kwestie daje Ewangelia.

Oprócz młodzieży z Nigru obecne są także delegacje z Burkina Faso i Beninu.

Na seminarium składają się konferencje, dyskusje panelowe, ale także dzielenie się wiarą w grupach oraz wizyty w szpitalach, czy więzieniach. Spotkanie otworzył ordynariusz Niamey, który zwrócił uwagę na bardzo trudną i złożoną sytuację młodych ludzi w wielu krajach afrykańskich. Z jednej strony np. w Nigrze sześć lat temu ponad 50 proc. mieszkańców kraju stanowili młodzi ludzie poniżej 15 roku życia, co jest znakiem wielkiej nadziei. Z drugiej jednak rodzi się ogromny problem związany z edukacją i szerzącym się analfabetyzmem, a także wielkie  bezrobocie. Efektem tych narastających trudności jest przemoc, brak bezpieczeństwa i rosnąca przestępczość oraz instrumentalne wykorzystywanie młodych ludzi przez fundamentalistyczne ideologie.

Zdaniem abp Laurenta Lompo obecne spotkanie daje okazję do pogłębionej releksji na ten temat w kluczu trzech słów: zobaczyć, ocenić, zareagować. „Chodzi o to, aby zobaczyć świat, takim jaki on jest, z jego radościami i konfliktami – podkreśla nigerski hierarcha. – Ocenić go w sposób uczciwy i sprawiedliwy, a następnie odpowiedzieć według ewangelicznych zasad”.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao