Nuncjusz apostolski w Kijowie apeluje: Nie zapominajcie o konflikcie na Ukrainie

Nuncjusz apostolski w Kijowie, arcybiskup Claudio Gugerotti, skrytykował, że politycy europejscy pozostawili samym sobie ludzi cierpiących na skutek trwającej na Ukrainie wojny.

„Największą tragedią jest zbiorowa niepamięć” - powiedział nuncjusz w rozmowie z włoską agencją katolicką SIR. „U bram Europy rozgrywa się konflikt ale Europa za bardzo skupia się na samej sobie i problemach narodowych” - przypomniał watykański dyplomata.

W opinii nuncjusza, mówienie o wojnie toczącej się od ponad czterech lat jest z wielu powodów niewygodne i dlatego nikt o tym nie mówi. „To cisza, która zabija” - stwierdził abp Gugerotti i podkreślił, że celem powinna być międzynarodowa solidarność jako środek dla umocnienia powszechnego prawa, które „zagwarantuje minimum sprawiedliwości i równości”. 

Informując o tym austriacka agencja katolicka Kathpress przypomniała, że bilans trwającej od 2004 roku wojny we wschodniej Ukrainie, to ponad 10 tys. ofiar śmiertelnych, 25 tys. rannych i miliony wypędzonych. Konflikt na Ukrainie dotknął ogółem ponad 4,1 mln ludzi, ubolewał w rozmowie z Kathpress przewodniczący ukraińskiej Caritas. Według jego obliczeń 3,1 mln Ukraińców potrzebuje pomocy humanitarnej. Z terenów, na których toczą się walki lub zajętych przez separatystów, ponad 1,5 mln. ludzi uciekło w inne regiony Ukrainy. 

ts (KAI) / Kijów

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao