Portugalia: przedstawiciele Kościołów z politykami o przyszłości

W miejscowości Manfra Ericeira pod Lizboną zakończyła się konferencja zorganizowana przez chrześcijańskich demokratów z Parlamentu Europejskiego z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich i instytucji religijnych Europy.

To doroczne wydarzenie jest jedynym z najważniejszych spotkań przedstawicieli Kościołów ze światem polityki na naszym kontynencie.

Tegoroczny temat spotkania był pytaniem o wizję Europy, jej przyszłości, o jej tożsamość i wartości, na których ma być budowana. Wiele miejsca poświęcono rodzinie i zbieżnie z toczącym się Synodem Biskupów w Rzymie tematowi młodego pokolenia, które dziś wobec zagrożeń pustki egzystencjalnej i nihilizmu potrzebuje wartości i świadków wiary.

„Kiedy przemierzamy Europę od Lizbony po Rygę, od Aten po Dublin, usłyszymy różne języki, spotkamy się z różną kulturą, zasmakujemy różnych potraw, ale jedno jest wspólne w każdej miejscowości, małej wiosce i dużych miastach; to jest chrześcijański kościół. To jest tożsamość naszego kontynentu” – podkreśla Manfred Weber szef największej chadeckiej frakcji w Parlamencie Europejskim. Na pytanie, jak budować mosty porozumienia i trwały pokój w oparciu o wartości odpowiadał: „Trzeba dać ludziom orientacje, co jest tożsamością naszego kontynentu”. „Chrześcijaństwo to wartość, która wnosi pojęcie godności człowieka w społeczność. To element pryncypialny naszej europejskiej kultury. To wartość, która uczy też tolerancji i współistnienia miedzy religiami i kulturami”– mówił Manfred Weber.

Podczas konferencji politycy podkreślali, że wolność religijna jest podstawowym prawem człowieka. Wskazywali też na potrzebę szukania nowych dróg porozumienia, zwłaszcza wobec rodzących się ekstremizmów w Europie. Wskazywali też, na potrzebę dostrzegania w Kościołach i organizacjach religijnych równoprawnych partnerów dialogu w budowaniu przyszłości kontynentu.

Sekretarz generalny Rady Konferencji Episkopatów Europy o. Olivier Poquillon przypomniał uczestnikom spotkania, że człowiek potrzebuje na czymś budować swoja tożsamość, stąd wartości judeochrześcijańskie, na których stworzona jest nasza cywilizacja, są też wartościami na których współcześnie budujemy społeczeństwo, bowiem nie ma przyszłości Europy bez wartości, które ją konstytuują.

Uczestniczy konferencji – politycy i przedstawiciele różnych wyznań i religii - udali się też do miejsca objawień Matki Bożej do Fatimy, gdzie zostali przyjęci przez kard. Antonio Marto.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama