Przesłanie Jana Pawła II dla Europy

„Święty Jan Paweł II i jego Europa” – to tytuł nowego albumu przygotowanego m.in. przez znanego papieskiego fotografa Grzegorza Gałązkę.

Autor ponad stu albumów ze zdjęciami Papieża postanowił przybliżyć słowem i obrazem, myśl wielkiego Polaka na temat Europy. Wczoraj w Rzymie odbyła się prezentacja tego dzieła.

„Nie będzie jedności Europy, jeżeli nie będzie ona wspólnotą ducha” – twierdził Jan Paweł II, wiedząc, że umacnianie Europy nie polega jedynie na współpracy na płaszczyźnie ekonomicznej, ale również kulturalnej i duchowej. Album adresowany jest przede wszystkim do ludzi, którzy mają wpływ na to, co dzieje się w Europie – powiedział Gałązka. Głownie do polityków i oraz hierarchów Kościoła, dlatego przygotowany jest w 3 językach. Został ofiarowany między innymi w parlamencie w Brukseli, w Polsce i we Włoszech.

Dzieło zawiera wybrane fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II dotyczące jego wizji Europy, a pochodzące z całego pontyfikatu. Nawet na kilka miesięcy przed swoją śmiercią, nie mogąc już mówić, napisał on przemówienie do Korpusu Dyplomatycznego przy Watykanie, gdzie porusza tę tematykę – wspomina papieski fotograf. Album opatrzony jest również zdjęciami z podróży apostolskich Papieża Wojtyły po krajach Starego Kontynentu.

Grzegorz Gałązka o nowym albumie

“Dla mnie papieskie wypowiedzi na temat Europy są prawie poezją. Jakieś szczególne natchnienie, wizja tego człowieka, naprawdę fenomen, coś niezwykłego. W niektórych z nich przewija się wizja Europy, która powinna oddychać dwoma płucami, i wschodnim, i zachodnim. Można sobie te podziały robić, jak się chce, ale dla niego to była jedna Europa – powiedział Radiu Watykańskiemu Grzegorz Gałązka. – Minęło już 13 lat od śmierci Jana Pawła II, od jego fizycznej nieobecności wśród nas, ale jest obecny poprzez swoje przesłanie, swoje nauczanie. Odnosi się to także do jego nauczania na temat Europy. I gdyby Europa była taka jak widział ją Jan Paweł II, na pewno wszystkim żyłoby się o wiele lepiej. Papież Wojtyła mówiąc o Europie, mówi o jej chrześcijańskich korzeniach, o państwach narodowych, niezależnych, gdzie duże państwo nie połyka małego, tylko wszystkie są równe. I to bez wątpienia jest wielkie przesłanie św. Jana Pawła II.”

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama