Rosja: spotkanie młodych katolików

W Bajkalsku, we wschodniej części Syberii, pod hasłem: „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Pana” odbywa się VII krajowe spotkanie młodych katolików Rosji.

W spotkaniu bierze udział ponad 200 osób miedzy 16 a 30 rokiem życia. Na miejsce dotarli w kilkudniowych pieszych pielgrzymkach.

Dni spotkania poświęcone są wspólnej modlitwie, medytacji oraz pogłębieniu wiary – mówi ks. Daniele Sollazzo, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieżowe w diecezji moskiewskiej. Przyznaje on, że Rosja nie jest krajem katolickim, stąd ci młodzi ludzie, aby świadczyć o swojej wierze, muszą iść pod prąd życia społecznego i dlatego potrzebują bardzo spotkań, które dają okazję do wymiany doświadczeń z innymi, aby nie czuli się osamotnieni. W tak wielkim kraju, jak Rosja, takich możliwości jest niewiele.

Jednym z punktów spotkania jest wyjazd do Irkucka, gdzie znajduje się pomnik ofiar komunizmu.

    “Pielgrzymka do pomnika upamiętniającego ofiary komunistycznych prześladowań jest po to, aby nie zapomnieć o przeszłości – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Sollazzo. Ci ludzie są nastolatkami i wychowywali się już po pierestrojce, a więc nie znają ogromu cierpień, których doświadczyli ich rodzice, dziadkowie. Dziś możemy już mówić o wolności religijnej, nawet jeżeli społeczeństwo nie jest w większości religijne, czy nawet w pewnej mierze jest religijnym ignorantem, ale w stosunku do minionego czasu na pewno można mówić o wolności. W tej części Rosji było także wiele sowieckich obozów koncentracyjnych. A więc to nie przypadek, że jesteśmy właśnie tutaj. 70 lat ateizmu, komunizmu pozostawiło swoje ślady, rany. Dlatego przed nami jeszcze droga katechezy, ewangelizacji i rekonstrukcji fundamentów wiary.”


Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao