Sahel: 6 mln ludzi grozi głód

Caritas Internationalis apeluje do rządów i ludzi dobrej woli o pomoc dla krajów Sahelu. Szacuje się, że nawet 6 mln ludzi grozi tam głód.

Dziewięć krajów położonych na południe od Sahary: Senegal, Mauretania, Mali, Burkina Faso, Niger, Kamerun, Erytrea, Sudan zostało dotkniętych ogromną klęską suszy. Ponadto niepewna sytuacja polityczna oraz wewnętrzne konflikty sprawiły, że milionom ludzi grozi głód. Jest to najbardziej katastrofalna sytuacja od 6 lat, która w najbliższych miesiącach może się jeszcze pogorszyć, o ile z zewnątrz nie nadejdzie znaczna pomoc.

W wyniku suszy spowodowanej coraz wyższymi temperaturami zbiory płodów rolnych są coraz mniejsze, bydło ginie z powodu braku wody i paszy, a ceny żywności ciągle rosną. To wszystko doprowadziło do obecnego kryzysu wśród ludów, które w większości zajmują się rolnictwem i hodowlą zwierząt domowych. Do tego dochodzą konflikty zbrojne, które setki tysięcy ludzi zmusiły do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania i szukania pomocy w krajach ościennych.

Stąd apel Caritas Internationalis do wspólnot chrześcijańskich, rządów i ludzi dobrej woli o konkretną i natychmiastową pomoc, ale także wezwanie do prowadzenia skuteczniejszej polityki, która przyczyni się do powstrzymania kryzysu i zagwarantuje Afrykanom dostęp do podstawowych środków do życia oraz zapewni im pokój.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao