Słowacja: Kościół 50 lat po sowieckiej inwazji podkreśla znaczenie wolności

Na znaczenie wolności zarówno zewnętrznej jak i wewnętrznej w 50 rocznicę inwazji wojsk paktu warszawskiego na ówczesną Czechosłowację wskazał w swoim oświadczeniu przewodniczący episkopatu słowackiego, abp Stanislav Zvolenský.

Oto tekst oświadczenia w tłumaczeniu na język polski: 

Rok 1968 przyniósł ludziom nadzieję. Nadzieje na zmianę niesprawiedliwego reżimu i nadzieję na przywrócenie wolności religijnej. Nasi obywatele chcieli iść własną drogą i korzystać z prawa do samostanowienia. Ale zostali brutalnie zapędzeni z powrotem do ślepej uliczki.

Pięćdziesiąta rocznica bezprawnej inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację przypomina nam o sponiewieraniu wolności i nadziei. Pamięć propagandy komunistycznej, która ogłosiła okupację jako pomoc, a ucisk jako normalizację, jest przestrogą, abyśmy dzisiaj nie dali się oszukać. Ustawianie krzywych zwierciadeł, przeinaczanie historii i bagatelizowanie zbrodni szkodzi zarówno wolności, jak i poprawności osądu.

Odwaga tych, którzy sprzeciwili się w sierpniu 1968 roku, niech nam przypomni o wartości naszej niezawisłości. Ich cierpienie niech nam nie pozwoli dać się manipulować przez obce interesy, z którejkolwiek strony.

Dziś nasze społeczeństwo może kroczyć własną drogą. Kościół, który jest jego częścią, jest wdzięczny za przywrócenie wolności religijnej. Poprzez swoje wysiłki chce przyczynić się do tego, aby ludzie zachowali zarówno wolność zewnętrzną, jak i wewnętrzną, oraz żeby w żadnych okolicznościach nie tracili nadziei.

st (KAI) / Bratysława

« 1 »

reklama

reklama

reklama