System prawny zawiódł w sprawie Asii Bibi

Podczas spotkania z parlamentarzystami prezes Sądu Najwyższego Pakistanu oświadczył, że sprawa Asii Bibi pokazuje, iż system prawny tego kraju zawiódł swych obywateli, pozbawiając ich prawa do sprawiedliwości.

Komentując sprawę chrześcijanki, która została w 2010 r. skazana na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo i uwolniona od tego zarzutu kilka tygodni temu przez Sąd Najwyższy, Mian Saqib Nisar przyznał, że system prawny w Pakistanie wymaga reformy, tak by obywatele mogli dochodzić sprawiedliwości w krótkim czasie. W przypadku Asii Bibi upłynęło aż osiem lat od skazania do uniewinnienia, „choć nie było dowodów” jej winy. Jej dossier czekało cztery lata na rozpatrzenie w Sądzie Najwyższym.

Odnosząc się do starań Bibi o azyl zagranicą z powodu gróźb otrzymywanych ze strony islamskich integrystów, prezes Sądu Najwyższego zaznaczył, że „obowiązkiem państwa pakistańskiego jest ochrona życia i zdrowia własnych obywateli”, dlatego jeśli prosi ona o ochronę zagranicą, oznacza to, że „Pakistan zawiódł”. 

pb (KAI/L’Osservatore Romano) / Islamabad

« 1 »

reklama

reklama