USA: apel o odnowę Kościoła po fali skandali

O odnowę moralną Kościoła i podjęcie konkretnych działań w obliczu kryzysu związanego z nadużyciami duchownych zaapelował przewodniczący amerykańskiego episkopatu.

Wskazał , że oskarżenia przeciwko byłemu arcybiskupowi Waszyngtonu „ujawniają poważną porażkę moralną Kościoła i są przyczyną gniewu, smutku i wstydu biskupów”. Przewodniczący episkopatu stwierdził, że biskupi powinni zapytać siebie samych, co można było zrobić, aby ochronić lud Boży.

Kard. Daniel N. DiNardo opublikował swe oświadczenie po tym, jak Papież Franciszek usunął abp. Theodora McCarricka z grona Kolegium Kardynalskiego i nakazał mu życie modlitwy i pokuty. „Zarówno niewłaściwe zachowania seksualne kard. McCarricka, jak i fakt, że przez dziesięciolecia pozostawały one ukrywane wyrządziły wielką szkodę życiu poszczególnych ludzi i są poważną porażką zdolności osądu rzeczywistości ze strony przywódców Kościoła” – napisał kard.  DiNardo. Jednym z kroków podjętych przez episkopat amerykański natychmiast po tragicznych doniesieniach na temat nadużyć popełnionych przez abp. McCarricka było powołanie specjalnej komisji biskupów. Jej zadaniem jest ustalenie kierunku działania episkopatu. W pełni nastąpi to podczas jesiennej sesji plenarnej episkopatu. Jednak już teraz kardynał DiNardo określił cztery najważniejsze punkty działania.

Hierarcha zaapelował, aby biskupi lokalnych diecezji odpowiadali współczuciem i sprawiedliwością każdemu, kto kiedykolwiek był wykorzystany seksualnie przez ludzi Kościoła. Po drugie wezwał wszystkich, którzy doświadczyli seksualnego molestowania w Kościele do odkrycia prawdy. A w przypadku, gdy doszło do przestępstwa o zawiadomienie o tym organów ścigania. Po trzecie kard. D DiNardo wskazał, że episkopat zdeterminowany jest do odkrycia prawdy w sprawie abp. McCarrica i by do niej dotrzeć wykorzysta pełny zakres autorytetu swojej władzy. Po czwarte biskupi wezwali do duchowego nawrócenia. „Nasz Kościół cierpi z powodu kryzysu moralności seksualnej. Droga naprzód musi uwzględnić lekcję wyciągniętą z grzechów przeszłości” – stwierdza kard. DiNardo. Ponadto w oświadczeniu postawiono szereg pytań bez odpowiedzi, jak na przykład: Dlaczego nie ujawniono przypadków nadużyć seksualnych już wówczas, gdy po raz pierwszy zostały one przedstawione władzy kościelnej. Kończąc swe oświadczenie hierarcha wezwał do modlitwy o mądrość i moc Bożą.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao