reklama

Węgry uczestniczą w programie „Otwartych szpitali” w Syrii

Węgry przeznaczyły ostatnio kwotę 505 mln. forintów, czyli 1,5 mln. euro na wsparcie programu Szpitali Otwartych w Syrii.

Decyzja została przedstawiona przez ministra spraw zagranicznych i handlu Pétera Szijjàrtò szefowi watykańskiej dyplomacji abp. Paulowi Gallagherowi.

Nastąpiło to podczas spotkania ministrów krajów OBWE w Mediolanie. Program zainicjowany przez kard. Maria Zenariego, nuncjusza apostolskiego w Damaszku, jest prowadzony przez fundację AVSI. Ta powstała w 1972 r. i mająca siedzibę w Mediolanie organizacja pozarządowa realizuje projekty współpracy rozwojowej i pomocy humanitarnej na całym świecie. Wśród głównych celów jej działalności w Syrii jest utrzymanie działalności szpitala św. Ludwika w Aleppo oraz dwóch szpitali w Damaszku (Szpitala Francuskiego oraz Szpitala Włoskiego). Program Szpitali Otwartych rozpoczęty w 2017 r. do września obecnego roku zapewnił darmową opiekę zdrowotną 11 tys. Syryjczykom. W ciągu kolejnych dwóch lat jest w stanie podjąć leczenie 45 tys. osób.

Wkład węgierski został zatwierdzony przez tamtejszy rząd w ramach planu pomocy dla prześladowanych chrześcijan. Pozwoli on na sfinansowanie niezbędnej opieki zdrowotnej dla 4,5 tys. pacjentów rocznie.

 
« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao