Wizyta przedstawicieli episkopatów w Jerozolimie

Na spotkaniu w Jerozolimie zgromadzili się przedstawiciele episkopatów z całego świata. Celem spotkania biskupów było lepsze poznanie problemów Kościoła na Bliskim Wschodzie, pomoc mniejszości chrześcijańskiej i modlitwa w intencji pokoju.

Wiodącym tematem tegorocznej wizyty przedstawicieli episkopatów była edukacja. Plan wizyty obejmował szereg spotkań o charakterze oświatowym. Ich celem było lepsze zapoznanie się z programami edukacyjnymi, jakie są realizowane w Ziemi Świętej. Na początku wizyty hierarchowie spotkali się z grupą uczniów hebrajskiej szkoły Mor Jewish High School in Makabim-Reut, a następnie ze studentami prawa Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, którzy studiują wielokulturowość i zajmują się sprawami sądowymi osób dyskryminowanych ze względu na wyznawaną religię.

Kolejnym puntem programu było spotkanie z Forum Rodzin. Należy do niego ponad 600 izraelskich i palestyńskich rodzin, które ucierpiały z powodu długotrwałego konfliktu, a dziś, za pośrednictwem różnych inicjatyw, wspierają pokój, pojednanie i tolerancję.

Ważnym punktem programu były także spotkania w Beit Jala, Beit Sahour, Emmaus-Qubeibeh i Gazie, gdzie biskupi mieli możliwość bezpośredniego zapoznania się z konkretną działalnością edukacyjną łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, Franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej oraz Sióstr Misjonarek Miłosierdzia, które prowadzą w Gazie sierociniec.

Odwiedzając szkoły katolickie, przewodniczący Konferencji Episkopatu Kanady, bp Lionel Gendron stwierdził, że „dzisiejsza wizyta pozwoliła nam dostrzec, jak wiele ludzi jest oddanych przesłaniu chrześcijan dla ludzkości. Dla nas, pochodzących z różnych narodów jest ważne, by okazać im naszą solidarność”.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyli biskupi z Republiki Południowej Afryki, Anglii, Irlandii, Islandii, Włoch, Portugalii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Szkocji, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao