Włoska Polonia pożegnała abp. Szczepana Wesołego

Wielkim dziękczynieniem za „piękne spełnione życie, pełne ufności w Bogu” była Msza żałobna abp. Szczepana Wesołego, na której włoska Polonia pożegnała tego wieloletniego duszpasterza i przyjaciela polskiej emigracji.

Liturgię odprawiono 31 sierpnia wieczorem w polskim kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzymie. Koncelebrowali ją kardynałowie Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski, abp Piero Marini oraz kilkudziesięciu kapłanów.

„Życie arcybiskupa, jego obecność trwa. Trwa na inny doskonalszy sposób" – mówił w homilii ks. Paweł Ptasznik. Podzielił się swym świadectwem towarzyszenia abp. Wesołemu z którym mieszkał w jednym domu ponad 20 lat. Wskazał m.in. niezwykłą dobroć, pokorę, wdzięczność i życzliwość duszpasterza Polonii, a także jego głęboką pobożność maryjną. Wspominał też ostatnie miesiące życia abp. Wesołego, pełne cierpienia, ale równocześnie wdzięczności i modlitwy. Przypominał, że do ostatniej chwili pozostawał w kontakcie z Polonią rozsianą na całym świecie, dla której mimo przejścia na emeryturę pozostawał ważnym punktem odniesienia. Ks. Ptasznik podkreślił, że wraz ze śmiercią abp. Wesołego, nadszedł koniec pewnej epoki w duszpasterstwie emigracyjnym Polaków.

- On był niezastąpiony. On był wspaniałym duszpasterzem polskiej emigracji w latach komunistycznego zniewolenia. Co więcej, w latach kiedy wielu Polaków wstydziło się na emigracji przyznać do tego, że są Polakami – mówi Radiu Watykańskiemu ambasador Kotański. – On dodawał im wiary i wzywał do tego, żeby byli dumni z tego, że są Polakami. Był to człowiek niezwykłej skromności, dobroci i miał niezwykle subtelne, autoironiczne poczucie humoru. Przez całe swoje życie służył Kościołowi i Polsce. Odznaczony został Orderem Orła Białego. Odebrał go jeszcze parę miesięcy temu w pełni świadomy tego i niezwykle się cieszył. Dobrze, że ten order dostał za życia, a nie jak często się zdarza kiedy kładziemy go na trumnę. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Polska o nim nigdy nie zapomni.

Długoletni opiekun i duszpasterz Polonii zagranicznej zmarł w Rzymie 28 sierpnia. Miał 92 lata, z których 62 przeżył w kapłaństwie. Pogrzeb abp Szczepana Wesołego odbędzie się w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, 10 września, o godz. 11.00.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao