Abp Dal Cin: jubileusz okazją do pogłębienia pobożności maryjnej

Ogłoszony przez Papieża Franciszka jubileusz loretański będzie doskonałą okazją do pogłębienia pobożności maryjnej.


Ogłoszony przez Papieża Franciszka jubileusz loretański będzie doskonałą okazją do pogłębienia pobożności maryjnej. To także wspaniała wiadomość dla milionów ludzi latających samolotami, bo on nie ogranicza się do samego Świętego Domku, ale obejmuje ich wszystkich. W ten sposób swą radość z faktu ogłoszenia jubileuszu wyraził delegat papieski ds. loretańskiego sanktuarium.

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Abp Fabio Dal Cin przypomniał, że jubileusz obchodzony będzie od 8 grudnia 2020 roku do 10 grudnia roku następnego. Uroczystego otwarcia Świętych Drzwi dokona watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego abp Dal Cin przypomniał historię ogłoszenia Matki Bożej z Loreto patronką osób latających samolotami oraz wskazał na oryginalność tego wydarzenia.

    “ Pomysł, aby Matka Boża Loretańska została patronką osób podróżujących samolotami zrodził się wśród weteranów I wojny światowej. To oni poprosili papieża, aby wyraził na to zgodę. W tamtych czasach pierwsze samoloty nazywane były «latającymi kościołami», a więc myśl skierowała się w stronę Świętego Domku w Loreto, który zgodnie z tradycją, został przeniesiony z Nazaretu przez Aniołów. Powierzenie więc Matce Bożej Loretańskiej osób latających samolotami wydawało się czymś absolutnie naturalnym – stwierdził abp Dal Cin. - Natomiast sam jubileusz niesie ze sobą możliwość, aby głębiej poznać wyjątkowość naszego sanktuarium. U jego podstaw nie ma żadnego objawienia, ani cudownego wizerunku, ale dom. Święty Domek jest przedmiotem religijnym, gdyż tam się urodziła i wzrastała Maryja, tam też mieszkała Święta Rodzina. Niesie to ze sobą także bardzo jasny wymiar antropologiczny: przywołuje wartości, korzenie każdego człowieka. Symbolicznie bowiem jest wielkim domem całego świata. ”

 
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama