Argentyna: orędzie bożonarodzeniowe w obronie życia

W orędziu na Boże Narodzenie biskupi argentyńscy wyrażają zaniepokojenie z powodu projektu nowej ustawy o aborcji. Pozwoli ona na przerwanie ciąży nawet u 13-latki, bez zgody jej rodziców. Umożliwi także wprowadzenie na szeroką skalę nowych środków wczesnoporonnych.

Aktualnie w Argentynie aborcja jest legalna jedynie w przypadku gwałtu lub w sytuacji zagrożenia życia kobiety. Nowe regulacje proponują aborcję na życzenie. Stąd orędzie bożonarodzeniowe biskupów nosi znaczący tytuł: „Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany” (por. Iz 9,5). Czytamy w nim m.in. „Poprzez ubóstwo żłóbka, Bóg poucza nas o godności człowieka. Jesteśmy zatem dotknięci i zaniepokojeni sposobem działania instytucji państwa, które nie podejmują rozsądnej i demokratycznej debaty na temat ochrony życia. W ten sposób, przez jednego ministra, zostaje naruszona hierarchia praw podstawowych, w sprzeczności z konstytucją państwa, Kodeksem cywilnym oraz innymi wytycznymi chroniącymi życie od poczęcia” – piszą biskupi.

Parlament nie podjął debaty demokratycznej, która przewiduje również dyskusję publiczną z udziałem wszystkich sektorów życia oraz instytucji społeczeństwa obywatelskiego. „Nikt nie może przekreślać prawa do godnego życia oraz do posiadania rodziny, życia zgodnie ze swoimi przekonaniami oraz prawa do szczęścia” – czytamy w przesłaniu.

Źródło: Vatican News

« 1 »

reklama

reklama

reklama