reklama

Berlin: kard. Marx wyjaśni w Rzymie sprawę „Drogi synodalnej”

Przewodniczący episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx uda się w przyszłym tygodniu do Rzymu, aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia dotyczące tzw. „drogi synodalnej” – stwierdził rzecznik prasowy Niemieckiej Konferencji Biskupów, Matthias Kopp.

Rzecznik episkopatu niemieckiego potwierdził fakt otrzymania przez kard. Marxa listu wystosowanego 4 września 2019 r przez prefekta Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marca Ouelleta wraz z oceną Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych z 1 sierpnia 2019 r. na temat projektu „drogi synodalnej”.

Zaznacza, że ocena Papieskiej Rady dotyczy projektu wersji statutu z czerwca 2019 r. i nie uwzględnia jeszcze wersji zaktualizowanej w lipcu oraz po posiedzeniu Rady Stałej w sierpniu br., w której nie ma już fragmentów, do których ocena się odnosi. „Kardynał Marx skontaktował się już w tej sprawie z prefektem Kongregacji ds. Biskupów. Odniesie się do listu i oceny oraz w przyszłym tygodniu przeprowadzi rozmowy w Rzymie, aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia” – czytamy w oświadczeniu rzecznika niemieckiego episkopatu.

Zaznaczono, że list i ocena zostały przekazane biskupom niemieckim, w tym prowizoryczne tłumaczenie przygotowane przez Sekretariat Generalny episkopatu Niemiec. Ponadto jesienne zgromadzenie plenarne Niemieckiej Konferencji Biskupów zajmie się dokumentami na swoim posiedzeniu w dniach 23–26 września 2019 r. w Fuldzie.

Zgodnie z planem, obecnie odbywa się w Fuldzie spotkanie "Konferencji Wspólnej" (13–14 września). Konferencja ta została powołana do życia podczas Synodu w Würzburgu (1971–1975) jako stały organ Kościoła w Niemczech. W jej skład wchodzi po 10 przedstawicieli Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) i członków Niemieckiej Konferencji Biskupów oraz inni zapraszani goście. Spotkanie, w którym weźmie udział około 50 osób "nie jest jeszcze częścią drogi synodalnej, ale częścią jej przygotowań" – zaznaczył Matthias Kopp.

st (KAI/DBK) / Berlin

***

O kwestii "drogi synodalnej" informowaliśmy również: tutaj.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao