Biskupi Malty do biskupów Europy: pomóżcie uratować migrantów

Czy europejscy chrześcijanie gotowi są otworzyć swe serca na los migrantów? Apelują o to po raz kolejny biskupi Malty

Biskupi Malty wysłali 3 stycznia list do sekretarza generalnego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), w którym proszą biskupów Europy o pomoc w uratowaniu 49 migrantów zablokowanych od wielu dni na Morzu Śródziemnym.

- Jak na ironię, gdy my katolicy obchodzimy Narodzenie naszego Pana, który był odrzucony, gdy przyszedł na świat, Europa odmówiła schronienia grupie 32 migrantów - napisali abp Charles Scicluna, bp Joseph Galea Curmi i bp Mario Grech, odnosząc się do osób uratowanych u wybrzeży Libii dwa tygodnie wcześniej i którym 2 stycznia pozwolono schronić się przed burzą na wodach terytorialnych Malty. Dochodzi do tego 17 kolejnych migrantów od pięciu dni zablokowanych na Morzu Śródziemnym.

- Można sobie wyobrazić [ich] cierpienie, które nakłada się na to, jakie znoszą ci mężczyźni, kobiety i dzieci, których jedyną „winą” jest ucieczka ze środowiska pełnego okrucieństwa z nadzieją na lepsze życie, z poszanowaniem ludzkiej godności, którą my katolicy i Europejczycy propagujemy z mocą jako jedną z podstawowych wartości - wskazali maltańscy hierarchowie.

Podkreślili, że „ta sytuacja pilnie wymaga teraz działania”, przypominając, że sami kilkakrotnie w minionych dniach apelowali do maltańskich polityków, by w konkretny sposób okazali migrantom solidarność.

Jednocześnie wyrazili wdzięczność, że „pomimo ograniczonych możliwości przyjęcia, związanych z niewielką powierzchnią i wysoką gęstością zaludnienia, Malta odgrywa ważną rolę w ratowaniu, a gdy to możliwe w relokacji migrantów”. Najnowszym tego przykładem jest 249 osób przyjętych w minionych dniach, którym gościnność okazują zarówno maltański rząd jak i Kościół.

Zdając sobie sprawę z tego, że „tak złożone sytuacje wymagają rozwiązania ogólnoeuropejskiego”, trzej maltańscy biskupi proszą COMECE, by przekazała prośbę konferencjom episkopatu w całej Europie o podejmowanie podobnych działań i apelowanie do przywódców swoich krajów. Natomiast wszystkich katolików Europy wzywają do modlitwy, aby „ten misyjny kontynent miał w sercu wartości chrześcijańskie, które ukształtowały jego tożsamość, okazując solidarność i ratując naszych zagrożonych braci i siostry”.

pb (KAI/SIR) / La Valetta

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama