Bp. Brendan Kelly: „jestem wstrząśniety atakiem na meczet”

W nocy z niedzieli na poniedziałek wandale zdemolowali meczet na przedmieściach Galway w Irlandii.

Lokalny biskup, Brendan Kelly potępił agresję i zapewnił o solidarności ze społecznością muzułmańską. Miesiąc temu episkopat Irlandii wyraził zaniepokojenie wzrostem ksenofobii i nietolerancji w kraju.

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy wybili okna i zniszczyli drzwi do świątyni Masjid Maryam, ukradli także kamerę monitorującą. W wyniku agresji nikt nie ucierpiał. Biskup Galway Brendan Kelly stanowczo potępił akt wandalizmu popełniony przeciwko meczetowi.

„Podobnie jak wielu moich współobywateli z Galway, jestem przerażony i wstrząśnięty tą agresją” – powiedział bp. Kelly, który poinformował, że chce spotkać się z imamem meczetu, aby wyrazić swoją solidarność i oburzenie całej społeczności lokalnej w związku z tym, co się stało. „Jesteśmy solidarni z naszymi muzułmańskimi sąsiadami, a wraz z nimi odrzucamy podziały i nienawiść” – dodał.

„Proszę wszystkich ludzi dobrej woli, aby pamiętali w muzułmanach z Galway w swoich modlitwach oraz aby nadal prezentowali nasze piękne i przyjazne miasto w najlepszym możliwym świetle.” – apelował biskup Kelly.

To nie pierwszy raz kiedy doszło do agresji na meczet Masjid Maryam. Został on już raz zaatakowany dwa lata temu w czasie miesiąca Ramadan. Wówczas nieznani sprawcy rzucili kamieniem w okno, podczas gdy wierni byli zgromadzeni na modlitwie.

W oświadczeniu wydanym na niedawnym posiedzeniu plenarnym w Maynooth pod koniec czerwca, biskupi irlandzcy wyrazili zaniepokojenie wzrostem liczby przypadków rasizmu, ksenofobii i nietolerancji religijnej na wyspie, „popełnianymi – jak czytamy w tekście – czasami nawet przez tych, którzy uważają się za dobrych chrześcijan.”

Biskupi przypomnieli, że Irlandia „ma długą tradycję emigracji” i że dziś wielu imigrantów przybyło do kraju, aby uciec między innymi „przed prześladowaniami religijnymi”, biskupi zwrócili się zatem z apelem o „okazywanie szacunku każdej osobie bez wyjątku, i wyeliminowanie wszelkiego obraźliwego języka”.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao