Co to była za radość! Polskie spotkanie narodowe w Panamie

Relacja ze spotkania polskich pielgrzymów na placu przy centrum handlowym Albrook Mall.

W środę wieczorem polscy pielgrzymi mieli swoje spotkanie narodowe. Odbyło się na placu przy centrum handlowym Albrook Mall. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ właśnie tam Jan Paweł II odprawił Mszę w 1983 r. podczas podróży do Panamy.

Przed południem polscy pielgrzymi zgodnie z programem wysłuchali katechez. Niektórzy udali się do Parku Omar, gdzie znajdowała się figura Matki Bożej Fatimskiej. Inni wzięli udział w Festiwalu Młodzieżowym.

Po południu polska młodzież spotkała się na placu przed Albrook Mall na Mszy. Raczej nikt się nie spodziewał, że mniej więcej o tej samej godzinie Papież Franciszek tuż obok będzie jechał do nuncjatury. Eucharystii przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, natomiast homilię wygłosił bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. Zaznaczył on, że odczytany w czasie Mszy fragment Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej niesie w sobie doświadczenie obecności Boga. – Jesteśmy tutaj na panamskiej ziemi, uczestnikami takiego kananejskiego, galilejskiego wesela. Tego wszystkiego, co nam przypomina i uświadamia, że jest Matka i że został zaproszony Chrystus. Przez nas – zaznaczył hierarcha, wzywając do dziękczynienia za tę obecność Boga.

Uczestnicy modlili się w intencji polskiej młodzieży oraz w intencji owoców ŚDM. „Jest to to podtrzymanie pewnej tradycji, którą już od kilku edycji ŚDM promujemy, zwłaszcza wtedy kiedy spotkania młodych odbywają się poza Europą – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Grzegorz Suchodolski. – Staramy się w jednym z dni spotkać w gronie wszystkich polskich biskupów, kapłanów, sióstr zakonnych i przede wszystkim młodych ludzi pochodzących nie tylko z Polski, ale również wielu krajów świata, jako grupy polonijne. Było to piękne podsumowanie tego wszystkiego co działo się przez ostatnie długie miesiące. Przecież młodzi tutaj m.in. płynęli w Rejsie Niepodległości, wiele rzeczy działo się w Polsce w diecezjach, we wspólnotach, w ruchach i stowarzyszeniach młodzieżowych. I tutaj był naprawdę wspaniały finał z Jezusem w roli głównej”.

Młodzież cieszyła się ze spotkania. Młodzi podkreślali, że spotkanie Polaków w jednym miejscu pokazało im naocznie, jak wielu ich rodaków przyjechało do Panamy. „Jest to przepiękny Boży czas. Super ludzie, super atmosfera. Wychodzimy rano i wracamy wieczorem. Cały czas trwa modlitwa, zabawa, konferencje, spotkania, nie ma kiedy się nudzić” – podkreślali pielgrzymi z Kołobrzegu. Młodzi z Warszawy wskazywali na niesamowitą gościnność Panamczyków, którzy dosłownie podbili ich serca. „Doświadczyliśmy tego już w czasie Dni w diecezjach, jednak tak samo jest teraz w stolicy. Mieszkamy u rodzin, jest wspaniale. Panamczycy bardzo się cieszą z tego, że mogą nas gościć. Oni wręcz mówią, że wraz z naszym przybyciem w ich domu zamieszkał Bóg, to jest niesamowicie poruszające” – podkreślają pielgrzymi z Warszawy wyznając, że są ogromnie poruszeni takim przyjęciem ponieważ nie spodziewali się aż takiej gościnności.

Po Mszy rozpoczął się koncert w języku polskim, angielskim i hiszpańskim, który potrwał do późna w nocy. Wystąpili m. in. Olga Szomańska, Darek Malejonek, Siewcy Lednicy oraz gość specjalny z USA – Stan Fortuna.

Spotkanie zostało przygotowane przez Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży oraz Organizatorów Rejsu Niepodległości.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama