Franciszkanin został najlepszym nauczycielem świata! Zobaczcie relację!

Kenijski franciszkanin, o. Peter Tabichi otrzymał prestiżową nagrodę dla najlepszego nauczyciela na świecie.


Laureat Global Teacher Prize 2019 uczy matematyki i fizyki, otrzymał nagrodę w wysokości miliona dolarów za pracę na rzecz ubogich uczniów w Kenii.

"O. Tabichi poświęcił swoje życie pomaganiu bliźnim. Poruszył życie swoich uczniów na wiele sposobów, na przykład poprzez tworzenie klubów naukowych lub wcielanie w życie programów promujących pokój między rywalizującymi grupami etnicznymi i religiami” - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody przez Fundację Varkey. To organizacja non-profit indyjskiego biznesmena Sunny Varkey`a. Fundacja Varkey prowadzi firmę GEMS Education, która zrzesza 55 szkół w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Egipcie i Katarze.

O. Tabichi przekazuje ok. 80 proc. swojego nauczycielskiego uposażenia na realizację projektów na rzecz mieszkańców wioski, w której żyje i pracuje. Uczy w wiejskiej szkole w kenijskim stanie Nakuru. Wielu jego uczniów to sieroty lub osoby pochodzące z biednych środowisk.

Zakonnik stara się poprawić ich przyszłe szanse dzięki kursom komputerowym, o ile pozwala na to sporadyczne połączenie internetowe w Rift Valley. Dzięki niemu mieszkańcy tego nieurodzajnego regionu wprowadzili alternatywne techniki rolnicze.

„Jeśli chcesz być wspaniałym nauczycielem, musisz pracować kreatywnie, promować technologię i korzystać z nowoczesnych metod nauczania” - powiedział o. Tabichi, który został wybrany spośród 10 tys. kandydatów z prawie 180 krajów. Prezydent Kenii, Uhuru Kenyatta, pogratulował franciszkaninowi mówiąc, że zakonnik jest „wspaniałym przykładem tego, co ludzki duch może osiągnąć”.

tom (KAI) / Dubaj

źródło video: Global Education & Skills Forum- youtube.com

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao