reklama

Hiszpania: orszaki Trzech Króli

W przeddzień święta Trzech Króli w większości hiszpańskich miejscowości ma miejsce tradycyjna „cabalgata”, czyli orszak Trzech Króli. Tradycja sięga połowy XIX w.

Na ulicach hiszpańskich miast 5 stycznia pojawiły się orszaki Trzech Króli w otoczeniu paziów i wielu postaci znanych z bajek, bądź filmów. Na Trzech Króli czekają przede wszystkim dzieci, ponieważ władcy ze Wschodu przybywają z prezentami.

Pierwsza wzmianka o przedstawieniu przybycia magów ze Wchodu pochodzi z 5 stycznia 1855 r. Jednak za najstarszy orszak Trzech Króli w Hiszpanii uważa się ten, który organizuje od 1866 r. miasto Alcoy koło Alicante. Począwszy od XX w. w Granadzie podczas „cabalgaty” zaczęto też zbierać zabawki dla sierot i dzieci z biednych rodzin.

Największy orszak Trzech Króli przeszedł wczoraj ulicami Madrytu. Tematem przewodnim była w tym roku siła sztuki: muzyki, malarstwa, teatru, tańca… w przemianie świata. Orszak otworzyła wielka bożonarodzeniowa gwiazda. 30 tys. listów mieszkańców Madrytu przyozdobiło królewskie karoce. W orszaku pojawili się paziowie oraz dziesiątki aktorów i muzyków. Trzej Królowie zgodnie z tradycją hojnie rzucali cukierkami. Orszak zakończyło przedstawienie na placu Cibeles. W tym roku odzyskał on charakter bardziej tradycyjny i chrześcijański.

Dziś rano dzieci i dorośli znajdą prezenty. Ci, którzy sprawowali się źle – węgiel. A potem wspólny obiad, który ma charakter wyjątkowo rodzinny. Święto Trzech Króli kończy okres Bożego Narodzenia w Hiszpanii.


Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama