Hiszpania: święto patronki marynarzy

Święto Matki Bożej z Góry Karmel jest bardzo popularne w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej.

„Virgen del Carmen” jest patronką wielu miejscowości, a także marynarzy, marynarki wojennej i ludzi pracujących na morzu. W Hiszpanii porty są dzisiaj odświętnie przybrane, natomiast wieczorem na ulice miast wyjdą procesje z figurą Matki Bożej Szkaplerznej.

Zgodnie z tradycją marynarze wczesnym rankiem wypływają w morze z figurą Matki Bożej Szkaplerznej. W ten sposób proszą o opiekę i bezpieczeństwo na morzu. Powrót do portu jest bardzo uroczysty. Na wszystkich statkach powiewają kolorowe chorągiewki i słychać głośne syreny. Następnie marynarze znoszą figurę z pokładu i idą w procesji do swojej kaplicy bądź też do kościoła parafialnego. Przez cały dzień wierni przynoszą Maryi bukiety kwiatów.

Wieczorem na ulice miast wyjdzie długa i kolorowa procesja. Ubrani na biało marynarze „kołyszą” figurę Maryi w rytm granych przez orkiestrę marszów jak fale, które kołyszą statkami na morzu. Po procesji są pokazy fajerwerków i zabawa, która trwa do późnych godzin nocnych. Dzisiaj od rana marynarze zapraszają wszystkich na smażone śledzie, których zapach unosi się w całym porcie.

W Hiszpanii Matka Boża z Góry Karmel jest patronką „Armady”, czyli marynarki wojennej oraz ludzi pracujących na morzu. Podobnie jest w Ameryce Łacińskiej. Virgen del Carmen jest m. in. patronką Chile, narodu boliwijskiego i „wieczną burmistrzynią miasta Limy”. Ponadto była patronką wojska andyjskiego, które pod dowództwem generała José de San Martín przyczyniło się do uzyskania niepodległości przez Argentynę, Chile i Peru.

Swoje imieniny obchodzą dzisiaj Carmeny i Carmele.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama