Kard. Bagnasco: Unia Europejska niezbędna, ale mniej inwazyjna

Kard. Angelo Bagnasco podkreślił rolę, jaką spełnia Unia Europejska we współpracy i jedności na naszym kontynencie, wskazując jednocześnie na jej cienie.

Biskupi wierzą niewzruszenie w Unię Europejską, wierzą w drogę jedności. Taką też drogę wskazuje Papież Franciszek dla dobra zjednoczonej Europy, która dla niego ma kluczowe znaczenie dla ludzkości – powiedział kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy. Zastrzegł on jednak, że Unia musi się zmienić.


Kard. Bagnasco podkreślił, że Unia jest niezbędna. Powinna być jednak swobodniejsza i mniej inwazyjna, bardziej zrozumiała dla ludzi i skuteczniejsza. Metropolita Genui ma nadzieję, że po najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Unii będzie więcej zdrowego rozsądku i pokory. Przypuszczam, że nastąpią zmiany w instytucjach europejskich, poczynając od parlamentu. Od tego trzeba zacząć, aby polityka mogła wypełniać swoje zadanie poprzez słuchanie i dialog – mówi przedstawiciel europejskich biskupów.

Jego zdaniem w nowym parlamencie politycy muszą się nauczyć ze sobą rozmawiać, rozumieć argumenty przeciwnika, dostrzegać w nich ziarna prawdy. Tylko w ten sposób będzie można dojść do syntezy, która nie będzie polegała na zacieraniu różnic czy uniformizacji, ponieważ to wywołuje negatywne reakcje poszczególnych ludów i kultur.

Kard. Bagnasco wskazuje też na potrzebę wyzbycia się lęku przed tożsamościami narodowymi. Trzeba je przyjąć w ich pięknie. W ten sposób rozbrojone też zostaną ekstremizmy. Nurty skrajne rodzą się bowiem z lęku, a przede wszystkim z obawy, że nie jest się branym pod uwagę – powiedział kard. Bagnasco w wywiadzie dla dziennika La Stampa.

« 1 »

reklama

reklama

reklama