Kard. D’Rozario: Kalkuta – Galilea czasów współczesnych

W dniach 8-12 lutego w Kalkucie odbywają się centralne obchody Światowego Dnia Chorego.

Nie jesteśmy w stanie odpłacić się Bogu za dary, jakie otrzymaliśmy w życiu, dlatego powinniśmy oddać się pomocy tym, którzy są w potrzebie – podkreśla kard. Patrick D’Rozario, którego Papież Franciszek mianował swoim specjalnym wysłannikiem na obchody w Kalkucie.

Kościół na całym świecie, na wzór Miłosiernego Samarytanina, pragnie w tym dniu nieść przesłanie nadziei i zbawienia, szczególnie chorym i cierpiącym. Watykańska delegacja z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka pod przewodnictwem jej prefekta kard. Petera Turksona uda się do Kalkuty zanosząc przesłanie Ojca Świętego oparte na słowach: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10, 8).

Kard. Patrick D’Rozario nazywa Kalkutę - Galileą czasów współczesnych.

“Kalkuta – «miasto radości» – będzie świętowała radość komunii z osobami chorymi razem ze św. Matką Teresą, która jest ikoną Bożej pasji, miłości, hojności i służby ubogim i chorym. Bardzo czekam na to doświadczenie. To kim była Matka Teresa dla Kalkuty i kim wciąż jest, to odbicie tego czym Jezus był dla Galilei, dla ludzi Go otaczających. Cokolwiek działo się w Galilei rozprzestrzeniło się po całym świecie w tamtym czasie, podobnie Kalkuta i Święta z tego miasta, rozprzestrzeniają to samo przesłanie Jezusa, będąc Galileą czasów współczesnych dla całego świata – mówi Radiu Watykańskiemu kard. D’Rozario – Dlatego bardzo czekam na to doświadczenie. Te trzy dni spędzimy na modlitwie, rozważaniu i byciu z innymi pokazując miłość, miłosierdzie i współczucie dla ubogich i najbardziej potrzebujących.”

W trakcie centralnych obchodów Światowego Dnia Chorego w Kalkucie przewidziane jest m.in. spotkanie poświęcone badaniom teologicznych podstaw duszpasterstwa chorych oraz wyzwań w kontekście służby osobom marginalizowanym. W kolejne dni po Mszach sprawowanych przy grobie św. Matki Teresy, w Kolegium św. Ksawerego oraz bazylice Różańca Świętego będzie udzielany sakrament namaszczenia chorych. Zaplanowano również wizyty w kilku ośrodkach zdrowia oraz spotkanie z delegatami duszpasterstwa chorych Konferencji Episkopatów Azji.

 Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama