Kościół anglikański po 500 latach uznał wspólnoty zakonne

Po raz pierwszy od prawie 500 lat Kościół anglikański formalnie uzna wspólnoty zakonne na terenie Wielkiej Brytanii. Nowe prawo jest elementem reakcji na skandale nadużyć seksualnych wobec nieletnich.

Odkąd w latach 1536-41 Henryk VIII zarządził likwidację klasztorów, liczba zakonników i zakonnic zmalała praktycznie do zera. Dopiero w czasach współczesnych nastąpił powrót do organizowania takich wspólnot. Niektóre z nich spotkały się z zarzutami o nadużycia seksualne wobec nieletnich w niedawno opublikowanym raporcie niezależnej komisji badającej takie przypadki (IICSA).

Raport komisji wskazał również na potrzebę sporządzenia wytycznych dotyczących ochrony nieletnich w kontekstach wspólnot zakonnych powiązanych z Kościołem anglikańskim. W związku z tym Synod Ogólny tego Kościoła, jaki zebrał się w tych dniach w Yorku, jednogłośnie przyjął kanon wprowadzający większy nadzrór nad żeńskimi i męskimi wspólnotami zakonnymi, określając m.in. porcedury ochrony dziecka i bezbronnych dorosłych. Tym samym po raz pierwszy od XVI w. formalnie uzał te wspólnoty jako część Kościoła w Anglii. 

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama