Kościół w Iraku wsłuchuje się w głos młodych

Przyszłość Kościoła na Bliskim Wschodzie w znacznej mierze zależy od młodzieży, stąd też bardziej musimy się wsłuchiwać w jej głos. Wskazuje na to bp Basilio Yaldo, który w stolicy irackiego Kurdystanu brał udział w synodzie Kościoła chaldejskiego.

Postanowiono na nim m.in. w przyszłym roku zorganizować pierwszą w historii Konferencję Młodzieży Chaldejskiej z całego świata.

Bp Yaldo podkreśla, że obrady synodu były w tym roku przełomowe. Po raz pierwszy w historii uczestniczyli w nich bowiem świeccy, którzy aktywnie zabierali głos i otwarcie mówił też o swych obawach, co do przyszłości. „Młodzi pokazali nam, jak ważna jest dla nich tożsamość chrześcijan-chaldejczyków, udowodnili, że zależy im na swoim Kościele i na pozostaniu w ojczystej ziemi. Potrzebują w tym jednak naszego wsparcia” – mówi bp Yaldo.

    “Ponieważ sytuacja na Bliskim Wschodzie wciąż jest bardzo trudna chcieliśmy się wsłuchać w głos świeckich. Zależało nam na tym, aby młodzi ludzie podzielili się swoim doświadczeniem i oczekiwaniami. Bardzo ważne jest dla nas przygotowanie młodego pokolenia na przyszłość, oni są dziś i jutro nadzieją naszego Kościoła, pragniemy, aby pozostali na tej ziemi. Dlatego chcemy wsłuchiwać się w głos młodzieży – mówi Radiu Watykańskiemu bp Basilio Yaldo. – Jako zwierzchnicy Kościoła musimy wiedzieć, co młodzi czują i czego pragną. Ponieważ zachęcamy ich do pozostania na Bliskim Wschodzie ważne jest, aby opowiedzieli nam o swoich trudnościach, o tym czego oczekują od Kościoła i od swoich kapłanów. Zachęcając rodziny do powrotu na Równinę Niniwy wypracowaliśmy też konkretny program, który może im pomóc powrócić na ziemię, z której zostali wygnani przez islamistów.”

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao