Liban: nowy kościół garnizonowy dla sił pokojowych ONZ

Papież Franciszek ma nadzieję, że nowe miejsce kultu będzie nieustannym zaproszeniem do spotkania z Panem w intymności modlitwy, aby świadczyć o Nim w codziennym życiu, stając się świadkami pokoju i braterstwa. Te słowa, w imieniu papieża, przesłał watykański Sekretarz Stanu.

Nowa światynia powstała w Shama w południowym Libanie, gdzie stacjonują Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie (UNIFIL). Powstały one 19 marca 1978 r. z powodu ataków na Izrael, jakie z terytorium Kraju Cedrów przeprowadzała Organizacja Wyzwolenia Palestyny. Po ponad 40 latach obecności żołnierze doczekali się swojego kościoła, którego patronami zostali Matka Boża z Góry Karmel oraz św. papież Jan XXIII.

Jest to dom dla żołnieży chrześcijańskich, ale także dla wielu mężczyzn, kobiet i dzieci, których na drodze waszej służby napotykacie i ochraniacie – mówił ordynariusz polowy Włoch w homilii podczas uroczystości konsekracji kościoła. Abp Santo Marcianò zwrócił również uwagę na konieczność szukania jedności pomiędzy prawem i miłością, aby uniknąć skrajności wykluczającego legalizmu oraz irracjonalnego pacyfizmu, który za nic ma najsłabszych. Hierarcha przypomniał również, że patron świątyni, papież Jan XXIII, był kapelanem wojskowym oraz legatem papieskim na koronację Maryi Królowej Libanu.

Z okazji konsekracji nowego kościoła swój list gratulacyjny wysłał także szef sztabu włoskiej armii gen. Salvatore Farina. Włoski kontyngent jest najliczniejszym z dwunastu przebywających w Libanie. Liczy około 3 tys. żołnierzy.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao