Młodzi z Ameryki Łacińskiej chcą lepszej przyszłości

W Gwatemali odbywa się trzecie zgromadzenie ALAS. Alternatywę Społeczną dla Ameryki Łacińskiej czyli latynoamerykańską sieć fundacji Libera, założył Włoch, ks. Luigi Ciotti.

Spotkanie zakończy się 10 grudnia, w Światowy Dzień Praw Człowieka. Wybór Gwatemali nie jest przypadkowy. W kraju występuje wysoki wskaźnik przemocy, korupcji i przestępczości.

W wydarzeniu uczestniczą delegaci z większości krajów Ameryki Łacińskiej.

Giulia Pascetti z fundacji Libera zauważa, że wielką nadzieją kontynentu są ludzie młodzi. To od nich wychodzą pierwsze sygnały przemian, mobilizują się chociaż w niektórych obszarach spotykają się z represjami. Tworzą coś w rodzaju antymafii społecznej, odpowiadając odważnie na pogróżki otrzymywane od ludzi, którym 90 proc. przestępstw uchodzi „na sucho”.

Poscetti – trzeba marzyć o lepszym świecie

- Próbujemy dać do zrozumienia, że międzynarodowa odpowiedź na działania mafii, przestępczość zorganizowaną oraz różne formy korupcji, nie może być podejmowana jedynie przez różne instytucje, ale należy również do zadań społeczeństwa obywatelskiego – powiedziała Giulia Pascetti. Mottem tego trzeciego zgromadzenia są słowa: «Planować na miarę marzeń». Nie powinno się o nich zapominać, ani przed nimi uciekać. Pomimo różnych napiętych sytuacji, jakie występują w Ameryce Łacińskiej, szczególnie w tych ostatnich miesiącach, w różnych krajach: w Chile, Ekwadorze, w Kolumbii oraz w Boliwii trzeba nadal marzyć, myśleć z nadzieją o lepszej przyszłości. Należy tworzyć przestrzenie dla przemian. Dlatego jesteśmy tutaj.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama