Mozambik: modlitwa i kampania informacyjna przed wizytą Franciszka

Wizyta Ojca Świętego w Mozambiku budzi ogromne zainteresowanie nie tylko katolików.

Mieszkańcy tego afrykańskiego kraju, nazywanego popularnie bogatym krajem ubogich ludzi, liczą, że Papież stanie się motorem tak bardzo potrzebnych tam demokratycznych i społecznych przemian, a także bodźcem do dalszej ewangelizacji.

Przyjazd Papieża poprzedza ogólnokrajowa akcja informacyjna na temat życia i nauczania Franciszka. Papieska wizyta szeroko komentowana jest też w mediach, zawsze w kontekście pielgrzymki Jana Pawła II sprzed 30 lat i jej owoców. Z Maputo na cały kraj rozesłane zostały także tradycyjne afrykańskie chusty z wizerunkiem Papieża, mapą Mozambiku i mottem pielgrzymki, dzięki czemu o wizycie mówi się nawet w głębokim buszu” – mówi Radiu Watykańskiemu siostra Rozalia Paliczka z misyjnego Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego, która pracuje w tym kraju od ponad 20 lat.

- Na cały kraj rozesłano materiały z informacją o tym kim jest Ojciec Święty, o jego wyborze, skąd pochodzi, czym się zajmuje. Dzięki temu także niekatolicy dowiadują się kim jest papież. We wszystkich parafiach prowadzone są też katechezy dotyczące przyjazdu Ojca Świętego, a w kościołach całego kraju odmawiana jest specjalna modlitwa w intencji pielgrzymki – mówi papieskiej rozgłośni s. Rozalia Paliczka. - Cały Kościół się modli, żeby ta wizyta przyniosła tak bardzo potrzebne Mozambikowi owoce w postaci sprawiedliwości społecznej, pokoju i pojednania, ożywienia misyjnego i jeszcze większej służby na rzecz ubogich i potrzebujących. Mozambik naprawdę potrzebuje prawdziwej przemiany, stąd wiąże się duże nadzieje z wizytą Papieża. Do najdalszych zakątków kraju rozesłano specjalne «kapulana», jest to bardzo popularny w Afryce materiał, w którym kobiety noszą dzieci, owijają się nim przy pracy, czy na nim siadają. Praktycznie ma go każda afrykańska kobieta. Na pielgrzymkowym «kapulana» widnieje wizerunek Franciszka, mapa Mozambiku i hasło pielgrzymki. Rozprowadzane są też specjalne koszulki z Franciszkiem. O pielgrzymce bardzo dużo mówi się mediach, prezentuje nauczanie i pontyfikat Papieża Franciszka odwołując się przy tym zawsze do Jana Pawła II i jego wizyty w naszym kraju. Pamięć o nim jest bardzo żywa. Mozambijczycy wciąż wspominają pocałunek, jaki Jan Paweł II złożył na ich ziemi.

Ważnym punktem papieskiej wizyty w Mozambiku będzie spotkanie z młodzieżą. Mimo dużych odległości i powszechnego ubóstwa każda parafia finansuje wyjazd jednej młodej osoby na spotkanie z Papieżem. Ma to pomóc w ożywieniu lokalnego Kościoła, a następnie także przeniesieniu ducha papieskiej pielgrzymki do wspólnot lokalnych.

źródło: vaticannews.va
« 1 »

reklama

reklama

reklama