Owoce Synodu o Młodzieży w Moskwie

„W naszej diecezji młodych katolików jest bardzo mało, a odległości między parafiami są ogromne, dlatego prawie się nie znamy. Nasza inicjatywa ma pomóc to zmienić” – mówi Oksana Pimenova, koordynatorka otwartego właśnie w Moskwie diecezjalnego centrum młodzieżowego.

Pomysł centrum zrodził się na Synodzie o Młodzieży w Rzymie, w którym Oksana uczestniczyła wspólnie z abp. Paolo Pezzim, ordynariuszem archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Po powrocie wspólnie zastanawiali się jak w ich kraju wcielić w życie wezwanie Papieża Franciszka do „odnowienia opieki duszpasterskiej nad młodzieżą w duchu samozarządzania, kreatywności i służby”.

Uznali, że największym wyzwaniem dla młodych rosyjskich katolików jest brak wspólnoty i jedności. Odpowiedzią na ten problem jest właśnie centrum, w którym młodzi ludzie będą się mogli spotkać i nawiązać kontakty z innymi katolikami. Na razie nie ma ono jednak stałej siedziby. Pierwsze spotkanie poprowadził abp Paolo Pezzi w głównej sali kurii. Następnie młodzi ludzie będą spotykali się tam co jakiś czas, ale do codziennej komunikacji i koordynacji działań wykorzystają media społecznościowe.

„Podczas pierwszego spotkania zapytamy młodych ludzi o to, jakie mają pomysły na ożywienie życia wspólnotowego katolików w naszej diecezji. Następnie przedyskutują to we własnych parafiach i odpowiedzi wyślą nam mailowo. Wspólnie wybierzemy najciekawsze projekty i postaramy się w ramach działania naszego centrum je zrealizować. Zależy nam na tym, aby młodzi wzięli odpowiedzialność za wspólnotę lokalnego Kościoła” – mówi Oksana Pimenova.

Młodzi rosyjscy katolicy muszą poznać się nawzajem

"W Rosji nie ma wielu młodych katolików, czasami w jednej parafii jest ich tylko kilku więc tak naprawdę się nie znamy. Wobec tego nie znamy też tego uczucia jak być prawdziwą wspólnotą – stwierdziła Oksana Pimenova. - Stąd nasze pierwsze zadanie, to poznać się nawzajem. Ponieważ odległości między parafiami w naszej diecezji są ogromne, zdecydowaliśmy się większość wspólnej pracy wykonywać za pośrednictwem mediów społecznościowych, które i tak są bardzo popularne wśród młodych ludzi. Dzięki nim będziemy w ciągłym kontakcie i będziemy mogli pracować razem będąc w różnych miescach. Liczymy oczywiście, że od czasu do czasu uda nam się zorganizować spotkanie na żywo."

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama