Parada 3-majowa w Chicago (galeria)

W sobotę 4 maja w Chicago odbyła się już 128. parada z okazji Dnia Konstytucji. Niezwykle barwna manifestacja polskości jak co roku zgromadziła tysiące uczestników i widzów.

Kolejne tysiące, jeśli nie setki tysięcy, mogły oglądać na żywo transmisję wielu lokalnych polskich i amerykańskich mediów. 

Parada przy pięknej pogodzie przeszła przed trybuną honorową ustawioną w centrum miasta przy South Columbus Drive, tuż nad jeziorem Michigan. W tym roku miała szczególnie uroczysty charakter ze względu na wciąż świętowane tu 100-lecie Niepodległości Polski i 200-lecie istnienia stanu Illinois. Również Amerykanie doceniają fakt, że polska konstytucja była drugą, tuż po amerykańskiej na świecie tej rangi ustawą. Ta największa chyba poza granicami Polski celebracja polskich wartości, tradycji, historii, strojów i kultury przyciągnęła sto kilkadziesiąt organizacji, które w pochodzie prezentowały swój dorobek. Wśród tradycyjnych grup, takich jak parafie, zespoły ludowe, szkoły polskie, czy unie kredytowe, znaleźli się również rekonstruktorzy historycznych strojów i pojazdów, koło łowieckie, czy od niedawna działająca grupa Quad Squad. 

"W tym roku pogoda była idealna, rok temu było tak gorąco, że dzieci mdlały..." - mówi ks. Mariusz Lis, chrystusowiec, wikariusz w parafii św. Trójcy, jednej z największych polonijnych parafii w metropolii Chicago.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama