Peru: krytyka figury Chrystusa - "pomnika korupcji"

Organizacja „Es Momento” w Peru chce zdemontować wystawioną przez brazylijski koncern budowlany Odebrecht figurę Chrystusa. Ustawiona w 2011 roku na obrzeżach Limy, stolicy Peru, 37-metrowej wysokości figura to pomnik korupcji - poinformował dziennik „El Universo”.

 Zbudowanie figury nawiązującej do światowej sławy „Chrystusa z Rio de Janeiro”, kosztowało ok. 800 tys. euro. Według doniesień mediów jednym z jej fundatorów, obok koncernu Odebrecht jest były prezydent Peru Alan Garcia, a figura jest nazywana „Chrystusem korupcji”.

Brazylijskiemu koncernowi budowlanemu Odebrecht zarzucane są liczne przypadki korupcji. Oskarżany jest m.in. o to, że w minionych latach zapłacił ponad 800 mln reali łapówek politykom różnych ugrupowań, otrzymując w zamian publiczne zamówienia budowlane.

W samym tylko Peru wymiar sprawiedliwości prowadzi dochodzenia w stosunku do pięciu poprzednich prezydentów, którzy mieli brać łapówki od Odebrechta. W kwietniu 2019 Garcia popełnił samobójstwo, gdy miał być aresztowany i postawiony przed sąd.

ts (KAI) / Lima

« 1 »

reklama

reklama

reklama