Peru: szkoła walki z korupcją

W Peru powstaje szkoła, która będzie uczyła walki z korupcją.

W Peru powstaje szkoła, która będzie uczyła walki z korupcją. To wyjątkowa i bezprecedensowa inicjatywa miejscowej konferencji episkopatu oraz krajowych uniwersytetów, głównie katolickich. Jest odpowiedzią na ogromną skalę korupcji, która od wielu lat przenika życie polityczne tego latynoskiego kraju. „Wirus społeczny zatruwa instytucje publiczne i prywatne oraz pochłania środki potrzebne państwu, aby podejmować walkę z biedą” – podkreśla przewodniczący episkopatu abp Miguel Cabrejos.

Poziom korupcji osiągnął szczyt za tzw. sprawą Odebrechta. To międzynarodowa brazylijska firma budowlana, która w ciągu dwudziestu lat działalności wręczyła setki milionów dolarów łapówek urzędnikom i politykom w dwunastu krajach. Afera zepchnęła ze sceny większą część klasy politycznej i wszystkich przywódców, którzy rządzili Peru po Alberto Fujimorim. Ostatnie propozycje reformy antykorupcyjnej przedstawione przez prezydenta Republiki, Martina Vizcarrę zostały zablokowane i zmodyfikowane przez większość parlamantarną. Stąd też pojawiła się próba przełamania impasu poprzez przyśpieszenie o rok wyborów oraz zmianę konstytucji do zatwierdzenia w ogólnonarodowym referendum.

Biskupi widzą szanse na wyjście z kryzysu, w jakim znalazł się kraj w pracy u podstaw, poprzez edukację młodych, ponieważ to w ich rękach jest przyszła przemiana moralna i obywatelska kraju. Inicjatywa stanowi echo wizyty Papieża Franciszka, który przypominał, że korupcję można przezwyciężyć przy solidarnym zaangażowaniu. Abp Cabrejos podkreśla, że ważne jest zaangażowanie we wszystkich obszarach życia społecznego, aby kraj przestał być obszarem skandali i korupcji. Organizowane szkolenie pokazuje, że batalia nie została zakończona i że Peru wolne i uczciwe jest silniejsze niż jakakolwiek forma bezkarności – stwierdził hierarcha.

Kurs będzie wirtualny – tłumaczy o. Juan José Lyndon, rektor Uniwersytetu Katolickiego w Trujillo i koordynator kursu. Materiał zostanie udostępniony przez uczelnie katolickie, wychodząc od tego, co już jest realizowane na wykładach. Będzie stopniowo uzupełniane i wprowadzane w życie. Zaproponowany materiał będzie właściwy charakterowi każdej uczelni i będzie wpisywał się w jej plan akademicki. Pozostanie do dyspozycji innych uczelni, nie tylko peruwiańskich, według zainteresowania każdej. W przedsięwzięciu bierze udział 11 różnych uczelni.

Podczas zajęć zostaną podjęte następujące tematy: historia korupcji w Peru; korupcja na świecie; związek pomiędzy korupcją a prawami człowieka; jej skutki w przestrzeni publicznej i indywidualnej, w życiu ekonomicznym, społecznym i kulturalnym; zasady etyczne nauczania społecznego; magisterium papieskie, ze szczególnym uwzględnieniem Jana Pawła II i Franciszka; mechanizmy zapobiegania i kontroli; system karania oraz edukacja obywatelska.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama