Pojednana różnorodność drogą do pokonania kryzysu w Libanie

Liban pogrążony jest od wielu miesięcy w głębokim kryzysie politycznym oraz ekonomicznym. Jest on spotęgowany utrzymującą się od wielu lat obecnością 1,5 mln uchodźców syryjskich.

Ma to swoje reperkusje gospodarcze, społeczne, rozwojowe, a także dotyczące bezpośrednio bezpieczeństwa samego Libanu. Według kard. Béchara Butrosa Raïa w kraju potrzebna jest pojednana różnorodność religijna oraz kulturowa, aby uchronić go przed popadnięciem w stagnację oraz w zapaść.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Patriarcha maronicki podkreśla, że zadaniem rządu jest w tej chwili ożywienie ekonomiczne i gospodarcze. Potrzebne jest obniżenie długu publicznego oraz reforma fiskalna. Wsparcia oczekują pracownicy sfery budżetowej, szczególnie nauczyciele i wychowawcy. Wielu z nich szczególnie w sektorze szkolnictwa prywatnego od pół roku nie otrzymuje wynagrodzenia. Kardynał wypowiedział się również przeciwko zwolnieniom w szkołach, które mogą doprowadzić do poważnego kryzysu społecznego. Zdaniem kard. Raïa w ostatnim czasie politycy oraz instytucje państwowe wykazują wielką niemożność w ochronie jedynej w swoim rodzaju mozaiki na świecie. Bez wzajemnego otwarcia życie społeczne ulegnie rozkładowi oraz zostanie poddane wielu konfliktom wynikającym z partyjnych i politycznych układów. Hierarcha uważa, że potrzeba pilnie przełamania logiki zamknięcia się w sobie, aby wyjść w stronę innych. Stwierdził, że stanowi to „klucz” do dialogu „w rodzinie” oraz „w życiu społecznym i narodowym”. Trzeba kierować się zasadą „sprawiedliwości w prawdzie” przeciwko przemocy i uciskowi.

 
« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao