Portoryko: biskupi wzywają do 24-godzinnej modlitwy po dymisji gubernatora

Po dymisji gubernatora Ricardo Rosselló biskupi Portoryko wezwali do modlitwy za to karaibskie państwo, stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, „w kluczowym momencie jego historii”.

Inicjatywa „24 godziny z Jezusem w intencji pokoju w Portoryko” rozpocznie się dziś o 17.00 czasu lokalnego (23.00 czasu polskiego). Głównym miejscem modlitwy będzie narodowe sanktuarium Matki Bożej Opatrzności w Cupey na przedmieściach stołecznego San Juan.

Większość 24-godzinnej modlitwy poświęcona będzie na adorację eucharystyczną. Zgodnie z intencją biskupów Portorykańczycy będą powierzać Bogu zarówno przywódców politycznych, jak i cały naród, który przez 12 dni pokojowo manifestował, domagając się odejścia skompromitowanego gubernatora. 

Protesty rozpoczęły się po ujawnieniu rozmów na czacie internetowym, w których Rosselló i jego współpracownicy wyśmiewali kobiety, niepełnosprawnych, ofiary huraganu z 2017 r., artystów, dziennikarzy, osób LGBT i polityków. Do demonstrowania wzywał m.in. znany piosenkarz Ricky Martin, który pojawił się na jednej z manifestacji.

O dymisję gubernatora apelowali także biskupi. Po jej ogłoszeniu wezwali Portorykańczyków o „zachowanie spokoju i demokratycznej równowagi” w okresie zmiany władzy. Poprosili wszystkich, bez względu na przynależność partyjną, o połączenie sił w pracy na rzecz wspólnego dobra oraz przezwyciężenia kryzysu finansowego, korupcji, przemocy i wszelkich innych chorób, jakie toczą Portoryko.

pb (KAI/Fides) / San Juan

« 1 »

reklama

reklama

reklama