Ryga: święcenia biskupie

Archidiecezja ryska ma biskupa pomocniczego. Wczoraj, 4 maja, w stolicy Łotwy odbyła się konsekracja biskupia ks. Andrisa Kravalisa, który pełni funkcję wikariusza generalnego archidiecezji.

52-letni ks. Kravalis jest jednym z najbardziej znanych i popularnych duchownych na Łotwie. Będąc proboszczem jednego ze staromiejskich kościołów w Rydze uczynił go centrum duszpasterstwa inteligencji, środowisk twórczych, ale także osób samotnych i w podeszłym wieku. Nowy biskup należy do kapłańskiej gałęzi instytutu świeckiego Notre Dame de Vie, a jego dwaj rodzeni bracia też są księżmi.

Co ciekawe, święcenia odbyły się w katedrze luterańskiej w Rydze, która jest największym kościołem w kraju. W tym samym miejscu przed dziewięciu laty konsekrowany był abp Zbigniew Stankiewicz, który teraz przewodniczył liturgii. Wśród współkonsekratorów był abp Pedro López Quintana, który kończy posługę nuncjusza w krajach bałtyckich, a dzisiaj, 5 maja, pożegnał się z wiernymi na Łotwie. Sobotnia uroczystość wpisała się w obchody dnia odzyskania przez Łotwę niepodległości, a zarazem była wydarzeniem ekumenicznym, nie tylko z racji miejsca – luterańskiej katedry – ale także z powodu licznej obecności przedstawicieli różnych wyznań.

« 1 »

reklama

reklama

reklama