Świat usłyszał o konflikcie na Ukrainie

W Paryżu trwa szczyt w sprawie wojny na Ukrainie z udziałem liderów Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. Wczoraj na Anioł Pański papież apelował do całego Kościoła o modlitewne wsparcie, aby to spotkanie zaowocowało pokojem w sprawiedliwości.

Zdaniem nuncjusza apostolskiego w Kijowie słowa Franciszka są bardzo ważne dla Ukraińców, ponieważ na co dzień czują się oni opuszczeni przez społeczność międzynarodową i zepchnięci do narożnika. Gest Papieża sprawił, że cały świat usłyszał o ich problemach. „W czasie wojny najbardziej cierpią ludzie prości i ubodzy. Ostatnio, ilekroć ich odwiedzam, czuję że zaczynają wierzyć, że te cierpienia się kończą” – mówi abp Claudio Gugerotti.

Nie wszystko zależy od polityków, wiele od modlitwy

„Słowa Papieża, które usłyszeliśmy są źródłem wielkiego pocieszenia dla ludności Ukrainy. Spotkanie prezydentów Ukrainy, Rosji i Francji oraz kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, znane jako „format normandzki”, jest fundamentalne dla przyszłości tego kraju. Pokój jest marzeniem każdego. Jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni, że Ojciec Święty zabrał w tej sprawie głos, a tym samym ogłosił ją całemu światu i wsparł inicjatywę pokojową. Ludzie muszą zrozumieć, że nie wszystko zależy od słów i decyzji politycznych, ale również bardzo wiele zależy od modlitwy i posłuszeństwa woli Bożej, bo pokój jest Bożym darem. Spodziewamy się oczywiście wiele po tym spotkaniu, mamy nadzieję, że wojna się skończy, ponieważ wszyscy są już nią wyczerpani. Wielu ludzi cierpi w niewyobrażalny sposób przez ten przedłużający się konflikt.”

W podobnych duchu wypowiedział się zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego. Życzył prezydentowi Ukrainy odwagi na wzór Mojżesza, który wyprowadził lud z Egiptu, nie lękając się gniewu Faraona. „Na pokoju najbardziej zależy Ukraińcom. Nie możemy porzucić naszego pragnienia bycia wolnym, niezależnym państwem, które wybrało własną drogę rozwoju” – zaznaczył abp Światosław Szewczuk. Zauważył, że dziś istnieją dwa możliwe sposoby rozwoju Ukrainy: powrót do radzieckiej przeszłości lub pójście w stronę Europy. Abp Szewczuk wyjaśnił, że Kościół greckokatolicki jest przeciwny powrotowi do przeszłości, ponieważ za rządów reżimu sowieckiego wspólnota ta została zepchnięta do podziemia.

Źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama