Święto wspólnoty i radości! Krakowska młodzież w Monagrillo

– Urzekł mnie sposób, w jaki tu ludzie się modlą. To niesamowite doświadczenie innego przeżywania wiary – relacjonuje Natalia Piasek.

Po długiej podróży pierwsze grupy młodzieży z archidiecezji krakowskiej dotarły do Monagrillo, miejscowości, gdzie spędzą Dni w Diecezji. Pierwszego dnia młodzi poznawali miejscowość oraz jej mieszkańców. Odwiedzili ciekawe miejsca, poznając kulturę, sztukę, ale też codzienną pracę gospodarzy.

Dzień rozpoczął się od porannej modlitwy w głównej świątyni w Monagrillo. Pielgrzymi z Polski zostali przywitani przed budynkiem, a następnie wspólnie z wolontariuszami modlili się radośnie śpiewając. – Urzekł mnie sposób, w jaki tu ludzie się modlą. To niesamowite doświadczenie innego przeżywania wiary – relacjonuje Natalia Piasek.

Następnie młodzież, dzieląc się na mniejsze grupy, wyruszyła, aby poznawać miasto. Niektórzy zobaczyli warsztat kaletnika, który od ponad 50 lat tworzy skórzane rękodzieło na zamówienie. Inni udali się do piekarni, gdzie mogli skosztować miejscowych słodyczy, a także pomóc w ich wyrobie. Pozostałe grupy odwiedziły smażalnie, gdzie zobaczyły różne sposoby przyrządzania kukurydzy, jednego z podstawowych produktów wykorzystywanych w lokalnej kuchni. Młodzi mogli nie tylko obserwować i pomagać w gotowaniu, ale także spróbować różnych potraw. Mieli także możliwość zwiedzenia starego kościoła w Monagrillo i poznania postaci księdza Segundo Familiar Cano, pomysłodawcy i fundatora spotkań młodzieży z całej Panamy, które odbywają się co roku w mieście.

Przerwy między zwiedzaniem poszczególnych miejsc młodzi archidiecezji krakowskiej spędzili w przykościelnym kompleksie, gdzie organizatorzy przygotowali im posiłki i miejsce do odpoczynku. Przez cały ten czas towarzyszyła im liczna grupa miejscowych wolontariuszy, którzy dbali o to, żeby każdy czuł się jak u siebie w domu.
– Zachwyca mnie otwartość tych ludzi i takie uderzające od nich szczęście, tak wielkie, że sama czuję się bardzo, bardzo szczęśliwa – mówi Paulina Strużyk, opisując gościnność mieszkańców i organizatorów, której doświadczają pielgrzymi z Polski.

Pierwszy dzień poznawania Panamy oraz przeżywania Dni w Diecezji zakończyła wspólna Eucharystia, która została odprawiona po polsku i po hiszpańsku. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Porosło, jeden z duszpasterzy grupy młodych z krakowskiej Nowej Huty. Mówił o ulotności, ale też o niezwykłym wymiarze spotkań, których doświadcza zarówno młodzież, jak i mieszkańcy Monagrillo.
– Nie przejmuj się swoim łamanym angielskim. Wykorzystaj w pełni spotkanie z człowiekiem, którego dziś daje Ci Bóg. Nie zmarnuj tej okazji. We wspólnym przeżywaniu wiary nie ma przecież barier językowych – mówił ks. Porosło, zachęcając młodych pielgrzymów do rozmów z rodzinami i wolontariuszami, a mieszkańców do dialogu z przybyłymi gośćmi.

Po zakończeniu Eucharystii wygłoszone zostały także krótkie nauki rekolekcyjne. Kaznodzieje skupili się na haśle tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Panamie: “Oto ja, służebnica pańska, niech mi się stanie według Twego słowa.” Następnie przedstawiciele naszej diecezji wraz z przyjmującymi ich rodzinami udali się na kolację oraz odpoczynek po dniu pełnym wrażeń.

We wtorek młodzi również rozpoczęli dzień od wspólnej porannej modlitwy. Kontynuowali zwiedzanie ciekawych miejsc w Monagrillo i zostali zaproszeni do bliższego przyjrzenia się zwyczajom i tradycji Panamy oraz diecezji Chitré.

Karolina Zając, Archidiecezja Krakowska

Galeria zdjęć na stronie diecezja.pl

źródło: Joanna Adamik, Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama