Syberia: pamiętają o przodkach

W Krasnojarsku odbyła się konferencja na temat korzeni katolicyzmu na Syberii. Wydarzenie zorganizowali pracujący tam misjonarze - klaretyni wraz z miejscowymi historykami i wiernymi.

W powszechnym mniemaniu Syberia, to ziemia grozy i cierpienia polskich zesłańców. Jednak w jej krajobraz wrosły pokolenia katolików, którzy tutaj żyli i posiadali swoje świątynie. „To ze względu na pamięć o nich zorganizowaliśmy tę konferencję” – mówi jeden z organizatorów spotkania, polski klaretyn, ks. Dariusz Białek, proboszcz krasnojarskiej parafii Przemieniania Pańskiego.

Historia pisana krwią naszych przodków

"W czasie wykładów i dyskusji prelegenci przywołali wiele historycznych faktów i świadectw. Potwierdzają one dawne i głębokie korzenie wiary katolickiej wśród społeczności Sybiraków w Krasnojarsku i przyległych regionach. Sceptycy twierdzą, że historia uczy nas jedynie tego, że nikogo i nigdy niczego nie nauczyła... Jednak, kiedy spoglądamy wstecz, na swoją własną historię w tym miejscu, to zaczynamy rozumieć, kim jesteśmy dzisiaj i co może stać się z nami w przyszłości. Niektóre świadectwa były dla nas wyjątkowo poruszające – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Białek. – Wzruszały nas, ponieważ nie słyszeliśmy w nich jedynie suchych danych historycznych, ale historię pisaną krwią naszych przodków. Słuchaliśmy opowieści o ludziach, dzięki którym jesteśmy dziś tacy, jacy jesteśmy. Nie można oderwać się od własnych korzeni. Jedyne co możemy zrobić, to przyjąć nasze dziedzictwo, przemyśleć je i odpowiedzieć na wyzwania, które przed nami stawia."

Źródło: Vatican News

« 1 »

reklama

reklama

reklama