Ukraina: Kościół niesie pomoc ubogim

Rozwarstwienie społeczeństwa, a także niestabilność ekonomiczna, powodowana m.in. konfliktem zbrojnym na wschodzie kraju, to najczęstsze przyczyny ubóstwa na Ukrainie. W Światowy Dzień Ubogich Kościół katolicki w tym kraju przypomina o potrzebie troski o ubogich.

Troska o ubogich jest jednym z podstawowych zadań jakie wyznaczył sobie Kościół katolicki na Ukrainie. Na wschodzie kraju, od chwili wybuchu konfliktu zbrojnego w Donbasie w 2014 r., trwa bieżąca pomoc humanitarna. Dzięki akcji „Papież dla Ukrainy”, udało się m.in. zabezpieczyć mieszkańców rejonów przyfrontowych, w nowe systemy ogrzewania domów, które zastąpiły stare, zniszczone w trakcie obstrzałów. W Charkowie z funduszy papieskich, otwarto dom samotnej matki.

W dużych miastach Ukrainy, pomoc ubogim organizują najczęściej zgromadzenia zakonne. Tak jest we Lwowie, gdzie albertyni i albertynki dokarmiają bezdomnych i ubogich, a także organizują punkty noclegowe i sanitarne. „W każdym mieście Ukrainy obserwujemy ogromną różnicę pomiędzy ludźmi bogatymi, a tymi, którzy wyciągają rękę po kawałek chleba - mówi brat Bernard, przełożony wspólnoty albertynów we Lwowie. – Ten dysonans jest bardzo bolesny, pomiędzy ludźmi, którzy zdobyli ogromny majątek, a tymi, którzy po prostu sobie nie radzą, którzy są upośledzeni, o których można powiedzieć, że niejako wypadli z orbity. Nie są oni w stanie walczyć. Są to jednak nasi obywatele, nasi braci i ojcowie. Trzeba się nimi zająć. Nie można po prostu tak bezczynnie patrzeć, że ktoś cierpi”.

Prowadzone przez braci albertynów przytulisko we Lwowie, na chwilę obecną zapewnia nocleg i wyżywienie 48 bezdomnym. Codziennie także wydaje bezpłatne obiady i daje możliwość skorzystania z prysznica. W tym roku, także siostry albertynki rozpoczęły budowę przytuliska dla kobiet i regularnie dokarmiają ubogich.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama