Ukraina: świąteczne powroty do domu

Na Ukrainie już po raz trzeci Boże Narodzenie jest dniem wolnym od pracy. Rzymscykatolicy, których w tym kraju jest zaledwie 2 proc., uczestniczą w uroczystych Mszach i spędzają czas w rodzinnym gronie.

Dla wielu Boże Narodzenie, to jedyna okazja do spotkania bliskich, gdyż jednym z poważniejszych problemów Ukrainy jest masowa emigracja zarobkowa jej obywateli.

Skala emigracji zarobkowej na Ukrainie widoczna jest szczególnie w Boże Narodzenie. Jak podkreślają miejscowi duszpasterze, tego dnia świątynie wypełniają się wiernymi, którzy na co dzień pracują w Polsce i innych krajach Europy Zachodniej. 

Zwraca na to uwagę metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, który na święta Bożego Narodzenia patrzy przez pryzmat powracających do domu ojców, matek i dzieci: „Boże Narodzenie stwarza atmosferę radości, pokoju i życzliwości. Wszyscy mogą być razem, a w sposób szczególny tutaj na Ukrainie, gdzie wielu ludzi wyjeżdża za granicę, za chlebem. Mogą oni w tym czasie z wielką tęsknotą i radością spotkać się ze swoimi bliskimi”.

Boże Narodzenie daje okazję do składania sobie życzeń. I takie życzenia popłynęły od metropolity lwowskiego dla słuchaczy papieskiej rozgłośni: „Wszystkim słuchaczom Radia Watykańskiego życzę wiele radości i pokoju na te święta, tak bardzo bliskie i drogie sercu każdego Polaka”.

Żródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama