Uniewinnienie Asii Bibi przełomem w historii Pakistanu

Wyrazem ogromnej odwagi ze strony pakistańskich sędziów, którzy nie ulegli naciskom islamistów określa Paul Bhatti dzisiejszy wyrok Trybunału Najwyższego w Islamabadzie oczyszczający jednoznacznie Asię Bibi z wszelkich zarzutów.

Paul Bhatti jest chrześcijańskim lekarzem i obrońcą praw człowieka w Pakistanie, a zarazem bratem Shahbaza Bhattiego, pakistańskiego ministra ds. mniejszości zamordowanego przez islamistów w 2011 r. za obronę Asii Bibi. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje on, że poprzez swą odważną postawę sędziowie potwierdzili, iż w Pakistanie istnieje sprawiedliwość i prawo funkcjonuje. „W tym kontekście chciałbym przypomnieć też ofiarę życia mojego brata, który zginął ponieważ wstawiał się za Asią Bibi. Bez żywej pamięci wspólnoty międzynarodowej i nieustannej modlitwy tak wielu ludzi, pewno nie doczekalibyśmy tego dnia, w którym ostatecznie odzyskuje ona w pełni wolność. Musimy jednak pamiętać, że w pakistańskich więzieniach przebywa wiele osób oskarżonych fałszywie o bluźnierstwo, które cierpią, są torturowane i wciąż czekają na sprawiedliwość. Uwolnienie Asii Bibi nie może oznaczać, że zapomnimy o ich tragicznym losie” – podkreśla Bhatti.

„Ten wyrok jest prawdziwym przełomem w dziejach Pakistanu. Pokazał niezawisłość sądownictwa wobec władzy islamskiej. Przesłanie, które ekstremistom dali sędziowie, trybunał najwyższy, ale i pakistańskie władze jest bardzo jasne i czytelne” – podkreśla Bhatii. Zauważa, że to co się dzisiaj wydarzyło pokazuje, że sprawiedliwość w Pakistanie jest mocniejsza, bardziej zdeterminowana, wręcz prawdziwsza i bardziej realna. Podkreśla zarazem, że również siły bezpieczeństwa wywiązały się ze swego zadania zapewniając skuteczną ochronę nie tylko samej kobiecie, ale i jej rodzinie oraz tym wszystkim, którzy walczyli o jej prawa, łącznie z sędziami.

„Ten wyrok uniewinniający jest bardzo ważny także dla współistnienia chrześcijan i muzułmanów. Sędziowie dali bardzo szczegółowe uzasadnienie dlaczego kobieta była niesłusznie oskarżona, pokazali, że chrześcijanie nie są wrogami islamu, wskazali na bezpodstawne cierpienie Asii Bibi z powodu fałszywych oskarżeń – mówi Radiu Watykańskiemu Paul Bhatti. – Przy tej okazji wiele też mówiono o chrześcijaństwie jako religii pokoju, która respektuje wyznawców innych religii, a także prawa kraju, w którym wyznawcom Chrystusa przyszło żyć. Ten przekaz jest bardzo ważny w obliczu negatywnego przesłania, które cały czas dawali islamscy ekstremiści. Myślę, że naprawdę wielu muzułmanów ostatecznie zrozumiało, że historia Asii Bibi to przykład ogromnej niesprawiedliwości dokonywanej w imię religii i, że takie rzeczy nie mogą mieć miejsca. Samym chrześcijanom wyrok uniewinniający pozwolił na nowo uwierzyć w to, że sprawiedliwość dotyczy nie tylko wyznawców islamu, ale również przedstawicieli mniejszości. Myślę, że jest to początek ważnej zmiany dla Pakistanu”.

* * *

Polecamy Film dokumentalny o prześladowaniach Asi Bibi, został wykorzystany jako dowód w procesie o jej uniewinnienie.  Produkcja: MasLibres, HazteOir.org oraz CitizenGO.org

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama