W Hongkongu zmarł bp Yeung

Dzisiaj rano, 3.01.2019, w wieku 73 lat zmarł bp Michael Yeung Ming-Cheung, biskup Hongkongu.

Od 2014 r. był biskupem pomocniczym, natomiast biskupem ordynariuszem ustanowił go Papież Franciszek w sierpniu 2017 roku.

Zmarły biskup Hongkongu urodził się w Szanghaju w 1945 r. w rodzinie chrześcijańskiej. Do Hongkongu przybył w wieku czterech lat. Przed wstąpieniem do seminarium pracował w przedsiębiorstwie importowo-eksportowym. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1997. Od 2003 r. pełnił funkcję szefa Caritasu w miejscowym kościele.

Bp Yeung zawsze był bardzo wrażliwy na sytuację ludzi młodych, dotkniętych boleśnie bezrobociem i brakiem perspektyw na rynku pracy, wysokimi kosztami mieszkań oraz niedostatkiem demokracji. Zwracał uwagę, że młodzież jest ofiarą rozwoju ekonomicznego, żyje w poczuciu frustracji, ponieważ oczekuje większej sprawiedliwości oraz wolności. Dodawał, że ludzie młodzi są niecierpliwi, chcą szybkiego zaspokojenia swoich potrzeb. Mawiał, że nie można rano zasadzić drzewa, a wieczorem szukać na nim owoców. Przypominał, że pilnym wezwaniem pozostaje bycie blisko młodych, aby pomóc im rozeznać, wesprzeć ich w życiu codziennym, aby rozumieli i żyli wezwaniem Jezusa.

Biskup Yeung zawsze był wierny zasadzie, obowiązującej Hongkongu: „Jeden naród, dwa systemy”, która zapewnia terytorium szeroką autonomię w stosunku do Chin kontynentalnych.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama