Włochy: akcja „Inna kuchnia... dla Posiłku Miłości”

Po raz szósty we Włoszech została podjęta adwentowa inicjatywa pod hasłem: „Inna kuchnia... dla Posiłku Miłości”.

Obejmuje ona 12 zakładów karnych, od Palermo do Turynu i wspomaga dwa tysiące więźniów. Akcja powstała z inicjatywy szefów wielu znakomitych restauracji oraz przy wsparciu gwiazd kina, telewizji i muzyki, z udziałem 600 wolontariuszy z Odnowy w Duchu Świętym, a także organizacji Prison Fellowship Italia.

Inicjatorzy akcji pragną w okresie przedświątecznym ofiarować osadzonym chociaż namiastkę poczucia wspólnoty i „smaku” Bożego Narodzenia. Przed rozpoczęciem posiłku w rzymskim więzieniu Rebibbia, biskup pomocniczy diecezji rzymskiej Gianpiero Palmieri, zwrócił uwagę, że „wszyscy są wezwani, aby docenić wartość człowieczeństwa, odkryć zdolność do empatii, bycia razem z innymi. Prośmy Pana, aby udzielił nam tego ludzkiego wyczucia, aby nie sądzić, ale przygarniać”.

- Bycie blisko innych osób ma zawsze głęboki sens. Jest szczególnie ważne dla osadzonych w więzieniu, a może jeszcze ważniejsze, gdy je opuszczają. Bardzo istotną sprawą jest pomoc ludziom w zachowaniu nadziei i pragnienia rozpoczęcia na nowo – zapewnił bp Palmieri. - Za kratami to pragnienie jest przeżywane w głębi serca, w okolicznościach, które są trudne do zniesienia. Pojawia się wówczas uczucie własnej niegodności, ale także właśnie chęć rozpoczęcia na nowo i nadzieja. Dlatego ważne jest, aby ktoś towarzyszył osobie, która opuszcza zakład karny, w tych pierwszych, bardzo niepewnych, krokach na wolności. Ten kto wychodzi z więzienia, czasem czuje, że nic i nikt na niego nie czeka, może nawet własna rodzina. Tymczasem powinien czuć, że całe społeczeństwo oczekuje, zachęca, podtrzymuje oraz pobudza do rozpoczęcia na nowo.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao