Życie poświęcone Bogu piękną cząstką Kościoła

Do kwiatów, które rozkwitają na niwie Kościoła, porównał życie konsekrowane nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich. Abp Petar Antun Rajič spotkał się w Rydze z przedstawicielami wspólnot zakonnych działających na Łotwie.

Na Łotwie działa 13 różnych instytutów życia konsekrowanego i apostolskiego. Przedstawiciele większości z nich przybyli do klasztoru sióstr dominikanek-betanek w Rydze, by zaprezentować swoje wspólnoty, ich zadania, problemy i radości. Abp Rajič uważnie słuchał i dopytywał o różne kwestie, m.in. o średnią wieku osób zakonnych i liczbę nowych powołań. Przedstawił także zadania i cechy liderów oraz formatorów życia konsekrowanego według Papieża Franciszka oraz podzielił się własnymi doświadczeniami związanymi z rodzeniem się i kształtowaniem powołań w parafii.

Źródło: vaticannews.va

***

Warto dodać, że najogólniejszym określeniem na życie poświęcone wyłącznie Bogu poprzez śluby lub inne przyrzeczenia jest "życie konsekrowane" (czyli właśnie poświęcone). Osoby konsekrowane, żyjące we wspólnotach oraz według jakiejś wspólnej reguły, żyją życiem zakonnym.

Wśród osób konsekrowanych zatem można wyróżnić: osoby zakonne; osoby żyjące w stowarzyszeniach życia apostolskiego (żyjące przyrzeczeniami); oraz osoby konsekrowane, lecz nie żyjące na co dzień we wspólnotach (tzw. indywidualne formy życia konsekrowanego), np.: dziewice konsekrowane, wdowy i wdowcy konsekrowani, pustelnicy i pustelnice, czy tzw. instytuty świeckie.

« 1 »

reklama

reklama

reklama