Anglia: aktywna liturgia w domu

„Wielki Tydzień w naszych rękach” pod takim hasłem księża polskiej parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Londynie zapraszają do czynnego przeżywania w naszych domach ostatnich dni przed Świętem Wielkiej Nocy.

Ze strony internetowej parafii można ściągnąć ulotkę z propozycjami modlitw i czynności do wykonania w domu podczas każdego dnia Triduum Paschalnego. Jak mówi proboszcz parafii, ks. Marek Reczek: „Zachęcamy do tego, aby w waszych domach podjąć inicjatywę dobrego przeżycia Triduum Paschalnego. Aby twórczo, w rodzinie, z dziećmi – razem ten czas dobrze spożytkować”. Jedną z propozycji na Wielki Czwartek była rodzinna kolacja, podczas której można byłwspominać swoją Pierwszą Komunię Św.

W Wielki Piątek w centralnym miejscu naszego stołu postawmy krzyż, rano odmówmy wspólnie litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, zróbmy też osobisty rachunek sumienia. W Wielką Sobotę nie rezygnujmy z tradycyjnej „święconki”, lecz sami, we wspólnocie rodziny odmówmy modlitwę poświęcenia świątecznych potraw.

W liście duszpasterskim na Wielki Tydzień Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. Prałat Stefan Wylężek napisał m.in.: „Przeżywany czas epidemii jest dla nas sprawdzianem dojrzałości naszej wiary. Jest również sprawdzianem trwałych więzów łączących parafian naszych ośrodków i troski o zachowanie, i utrzymanie naszego dziedzictwa chrześcijańskiego i polskiego w naszych wspólnotach. (…) Miłość bliźniego w czasie epidemii każe nam pozostać w domu. W tym samym domu możemy przeżywać to, co stanowi sens Wielkiego Tygodnia: podążanie za Jezusem począwszy od Jego wjazdu do Jerozolimy, aż do zmartwychwstania, ale równocześnie odnowienie sakramentów, przez które odradza się Kościół i świat. W czasach koronawirusa bardzo potrzebujemy tej odnowy. Kiedy więc śledzimy liturgię w naszych kościołach parafialnych dzięki łączom internetowym, niech nie będzie ona jedynie biernym oglądaniem, ale aktywną liturgią wchodzącą do naszego domu, bo jako uczniowie Pana Jezusa, dom, który tworzymy jest domowym Kościołem, gdzie On jest obecny i przez nasze zanurzenie w Jego śmierci i zmartwychwstaniu możemy odnowić nasze życie”.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama