Bez naszej pomocy Syryjczycy nie mają szans

7 stycznia rano na antenie PR II Marianna Chlebowska, koordynatorka projektów zagranicznych Caritas Polska przedstawiła bieżące działania tej organizacji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na pomoc dla Syryjczyków

Wojna tocząca się w Syrii, jej skutki i pomoc niesiona cierpiącym z jej powodu Syryjczykom – to główne tematy rozmowy z Marianną Chlebowską w Poranku Dwójki na antenie Polskiego Radia. Koordynatorka projektów zagranicznych Caritas Polska wyjaśniała, jak Polacy mogą pomagać syryjskim rodzinom.

– Caritas Polska od trzech lat prowadzi ogromny projekt o nazwie “Rodzina rodzinie”. Udało się zgromadzić ponad 50 mln zł darowizn od osób prywatnych. Wojna w Syrii trwa już prawie dziewięć lat, to dłużej niż druga wojna światowa – przypomniała Marianna Chlebowska. Koordynatorka projektów zagranicznych Caritas Polska zachęcała do wsparcia działań adresowanych do mieszkańców Syrii.

– 15,5 mln osób potrzebuje pomocy, a co więcej – milion z nich ma dostęp do wody tylko dzięki pomocy humanitarnej. Bez tej pomocy ci ludzie nie mają szans na przeżycie – podkreśliła.

Projekt “Rodzina rodzinie” zapewniający wsparcie finansowe rodzinom w Aleppo, pomoc dla mikroprzedsiębiorców umożliwiająca im powrót na rynek pracy i projekty edukacyjne, m.in. odbudowa szkoły w Aleppo – to główne filary działalności Caritas Polska w Syrii. Przedstawiając je Marianna Chlebowska zaapelowała o ich wsparcie. Zaprosiła też słuchaczy do oglądania charytatywnego koncertu kolęd “Polska pomaga. Na ratunek Syrii” w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej i zaproszonych gości.

Widowisko, zrealizowane przez przez TVP1 oraz Program Pierwszy Polskiego Radia, było 6 stycznia retransmitowane przez TVP1. Organizatorami wydarzenia byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polska Opera Królewska, Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Łazienki Królewskie. Koncert można obejrzeć w serwisie TVP VOD, wywiad z Marianną Chlebowską jest dostępny na stronie Polskiego Radia. O pomocy dla Syrii oraz o koncercie Marianna Chlebowska i Magdalena Kaczorowska, z-ca dyrektora Polskiej Opery Królewskiej, opowiadały także w rozmowie zamieszczonej w portalu PolskieRadio24.pl. Z projektami pomocowymi realizowanymi przez Caritas Polska w Syrii i innych krajach Bliskiego Wschodu, można się zapoznać na blogu bliskiwchod.caritas.pl.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao