Biskupi kanadyjscy za szczepionką etycznie akceptowalną

Episkopat Kanady wystosował list do rządu swojego kraju, aby wspierał program badań nad szczepionką przeciwko koronawirusowi bez wykorzystywania ludzkich komórek pochodzących z aborcji.

 W liście skierowanym do premiera Justina Trudeau oraz minister zdrowia Patty Hajdu biskupi zachęcają do badań nad etycznie akceptowalną szczepionką, która byłaby dostępna dla wszystkich, którzy jej potrzebują. Napisali m.in.: „Chcemy jak najszybszego opracowania bezpiecznych i skutecznych szczepionek przeciwwirusowych i popieramy jak najszersze ich stosowanie, ale równocześnie wzywamy do tego, aby praca nad nimi nie podważała szacunku dla życia.

Hierarchowie stwierdzają następnie, że zaistniałoby wtedy ryzyko wprowadzenia do obrotu szczepionki pochodzącej z komórek uzyskanych z poronionych płodów, jak ma to miejsce w przypadku niektórych badań prowdzonych szczególnie w Wielkiej Brytanii. Zastrzeżenia etyczne odnoszą się do stosowania drogi aborcji polegającej na niszczeniu i następnie wykorzystywaniu wyjątkowych istnień ludzkich do tworzenia szczepionki ratującej następnie inne osoby. To wyraz braku poszanowania dla godności ludzkiej.

Szczepionka wytworzona z komórek pochodzących z aborcji będzie stwarzać poważne problemy sumienia dla każdego, komu zostanie zaproponowana. Biskupi zachęcają do poszukiwania skutecznych alternatyw. Inne badania, prowadzone np. przez Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej przebiegają zgodnie z procedurą, która jest etycznie akceptowalna, ponieważ nie wykorzystuje ludzkich komórek oraz tkanek.

Oprócz Episkopatu kanadyjskiego list podpisali odpowiedzialni za wiele organizacji m.in. Katolicki Instytut Bioetyki, Konferencja biskupów prawosławnych, Katolicka federacja lekarzy i psychiatrów, Katolicka Liga Praw Człowieka, Katolicki Sojusz Kanadyjski na rzecz Zdrowia, Katolicka Organizacja Życia i Rodziny, Federacja Studentów Katolickich oraz Katolickie Krajowe Stowarzyszenie Pielęgniarek.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama