Boże Narodzenie staje się dniem świątecznym w całym Iraku

Parlament iracki jednogłośnie zdecydował, że od tego roku Uroczystość Bożego Narodzenia będzie dniem świątecznym w całym kraju. Decyzja ta nabiera jeszcze głębszego znaczenia w kontekście podróży apostolskiej Papieża Franciszka, przewidzianej na marzec 2021 roku.

Decyzję ogłoszono przy okazji spotkania irackiego prezydenta Barhama Saliha z patriarchą chaldejskim kard. Luisem Raphaelem Sako. 

Irackie władze polityczne otworzyły się już na uznanie święta Bożego Narodzenia w 2008 r., ale jednorazowo i nie w całym kraju. W 2013 r. rząd w Bagdadzie ustalił, że 25 grudnia będzie świętem narodowym. Będzie to dla mniejszości chrześcijańskiej dzień odpoczynku, który należy przeżyć z rodziną. Dwa lata temu rząd zatwierdził poprawkę do ustawy o świętach narodowych, podnosząc Boże Narodzenie do rangi publicznego święta dla wszystkich obywateli, zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów. Było to jednak znowu ograniczone w czasie, to znaczy odnosiło się tylko do tej konkretnej daty: 25 grudnia 2018 r. W zeszłym roku kard. Louis Raphael Sako wydał polecenie świętowania Bożego Narodzenia w sposób skromny, bez publicznych spotkań na znak bliskości z rodzinami setek zabitych i rannych podczas protestów oraz starć ulicznych, które w poprzednich miesiącach wstrząsnęły krajem.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan


« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao