Czechy i Słowacja pamiętają o Janie Pawle II

O wielkiej miłości Jana Pawła II dla Czechów i Słowaków przypominają dzisiaj katolicy obydwu krajów z okazji 30. rocznicy pierwszej wizyty św. Jana Pawła II w Czechosłowacji.

Biuro Prasowe Czeskiej Konferencji Biskupiej przypomniało, że kard. Karol Wojtyła był już w Litomierzycach w 1973 roku na pogrzebie kard. Štěpána Trochty, a podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku już obiecał wiernym z Czechosłowacji, że ich odwiedzi. Dodano, że prezydent Václav Havel zaprosił Jana Pawła II 29 grudnia 1989, w dniu swojego wyboru przez parlament na prezydenta Czechosłowacji. W najbliższy czwartek 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha Mszę św. połączoną z obchodami setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II sprawować będzie w katedrze świętych Wita, Wacława i Wojciecha kard. Dominik Duka OP.

Natomiast biuro prasowe episkopatu słowackiego przytacza wywiad agencji TASR z Františkiem Mikloško, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych katolickim aktywistą świeckim, a następnie w latach 1990-1992 przewodniczącym słowackiego parlamentu. Podkreślił on, że odpowiedź Ojca Świętego na zaproszenie z Czechosłowacji była niemal natychmiastowa, biorąc pod uwagę, że wizyty papieskie przygotowywane są z co najmniej rocznym wyprzedzeniem.

Mikloško ujawnił, że już w 1983 roku katolicy świeccy zaczęli rozwieszać plakat, w którym wyrażali wolę, by Jan Paweł II odwiedził ich ojczyznę w 1985 roku, w 1100 rocznicę śmierci św. Metodego i dokonał zawierzenia Słowacji Dziewicy Maryi. Pod petycją zapraszającą papieża zebrali 18 tys., podpisów, w tym 15 tys. ze Słowacji. Za pośrednictwem kard. Františka Tomáška została ona przekazana do Rzymu. W 1985 roku na uroczystości jubileuszowe Jan Paweł II wysłał ówczesnego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Agostino Casaroli.

Mikloško jako przewodniczący słowackiego parlamentu wraz z ówczesnym wicepremierem Czechosłowacji - Janem Čarnogurským w 1990 roku towarzyszyli Janowi Pawłowi II na pokładzie helikoptera w drodze z Velehradu do Bratysławy. Podkreśla, że Ojciec Święty już z pokładu śmigłowca pobłogosławił narodowe sanktuarium w Šaštínie oraz bratysławski zamek. Natomiast po przylocie, ucałował słowacką ziemię, chociaż uczynił to wcześniej w Pradze. Także jego wizyta w 2003 roku – kiedy choroba uniemożliwiała normalne funkcjonowanie świadczy o wielkiej miłości św. Jana Pawła II do Słowacji – podkreślił w wywiadzie dla agencji TASR František Mikloško.

***

Warto przypomnieć, że oba kraje papież-Polak odwiedził w dniach 21 i 22 kwietnia 1990, a następnie Czechy od 20-22 maja 1995 oraz 25-27 kwietnia 1997 r. Natomiast Słowację 30 czerwca - 3 lipca 1995 i 11-14 września 2003 roku.

st (KAI) / Praga, Bratysława

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama