Droga Krzyżowa w Koloseum przygotowana przez parafię więzienną

„Cierpienie i śmierć, które podobnie jak w innych regionach Włoch przeżywacie z powodu wirusa są dla mnie szczególnym wezwaniem do modlitwy i ludzkiej bliskości” – napisał Papież w liście skierowanym za pośrednictwem dziennika „Il Mattino” do mieszkańców regionu Veneto na północy Włoch.

Franciszek zwraca uwagę, że sytuacja niebezpieczeństwa jest także okazją do dostrzeżenia, do czego są zdolni ludzie dobrej woli. To ona w połączeniu z silnym zmysłem odpowiedzialności i współpracy z władzami staje się wartością dodaną, której dzisiejszy świat ogromnie potrzebuje.

Ojciec Święty zapowiedział, że w tym roku rozważania Drogi Krzyżowej odprawianej tradycyjnie w rzymskim Koloseum przygotuje parafia więzienna Due Palazzi, której kapelanem jest ks. Marco Pozza. To pierwszy taki przypadek w historii. Rozważania będą prezentowały różne oblicza rzeczywistości więziennej. Powstanie jakby wielogłosowy chór złożony z ofiary przestępstwa, osoby osadzonej, strażnika służby penitencjarnej, wolontariusza, członków rodziny uwięzionego, sędziego, pedagoga, duszpasterza oraz osoby niewinnej, a czasami niesłusznie skazanej. Ta mozaika osób ma ukazać, że zmartwychwstanie człowieka nie jest nigdy dziełem jednostki, ale wspólnoty która jednoczy się we wspólnym dziele.

Franciszek wspomniał w liście, że Padwa został ogłoszona „Europejską Stolicą Wolontariatu 2020”. Hasłem są piękne słowa: „Zszyć ponownie Włochy”. Zszywanie jest pojęciem, które odwołuje się do łatania i cerowania, czyli czynności, które są szczególnie potrzebne po powstaniu rozdarcia lub rany. Dzisiaj jesteśmy szczególnie poddani pokusie, aby odrzucić zamiast naprawić, żeby rozerwać zamiast zszyć. Dotyczy to nie tylko przedmiotów, ale również osób, szczególnie najbardziej bezbronnych.

Przesyłając swój list redakcji dziennika „Il Mattino”, Ojciec Święty chciał okazać gest czułości w cierpieniu znoszonym w tych dniach. To wyraz „symbolicznej czułości”, którą z „Padwy – Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2020” pragnie rozciągnąć na wszystkie inne miasta, które przeżywają trudne chwile i dają całemu światu świadectwo dobrej woli.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama